Većina ljudi kupuje jedna te ista ulja, i to uglavnom suncokretovo i biljno. A zagrijavanjem ovih vrsta ulja, te sojinog i kukuruznog, stvaraju se štetni spojevi, koji kroz hranu završavaju u tijelu i tamo čine štetu, upozorava dr Oz.
Zato izbjegavajte da pripremate hranu s ovim uljima. Najzdravija ulja bogata su mononezasićenim i polinezasićenim masnim kiselinama koje održavaju normalne količine holesterola, objašnjava dr Oz.
Na primjer, za salatne prelive, povrće kuvano na pari ili ribu isprobajte orahovo, sezamovo ili ulje lana. Kupite ih u malim količinama i držite u frižideru kako bi duže trajali.
Orahovo ulje najbolje je unositi sirovo jer je bogato alfa-linolenskom kisjelinom, koja je dobra za kardiovaskularno zdravlje. Salatnim prelivima daće lijep orašast ukus.
Sezamovo ulje bogato je mono i polinezasićenim kisjelinama koje su dobre za srce, a sadrži i linolensku kisjelinu, koja smanjuje loš holesterol. Obično se koristi u salatnim prelivima, marinadama, na ribi, škampima i piletini. Može se zagrijati na većoj temperaturi.
Sljedeći put kad potrošite bocu biljnog ulja, zamijenite ga maslinovim, kokosovim, kikirikijevim ili uljem kanole, preporučuje slavni doktor. Kupite ih u većim pakovanjima i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu. Maslinovo ulje bogato je mononezasićenim kisjelinama koje snizuju loš, a povećavaju dobar holesterol.
Već dvije kašike ulja na dan dvostruko umanjuju rizik od srčanih bolesti, pokazala je španska studija. Koristite ga u marinadama za ribu, perad i nemasno meso, u salatnim prelivima...
(Rtcg)
Komentari