Kako je navedeno u naučnoj studiji, 18 pacijenata liječeno je embrionalnim matičnim ćelijama, a negativne posledice nisu zabilježene čak ni 22 mjeseca nakon procedure.
Polovina pacijenata imala je tzv. "Stargardovu makularnu distrofiju", a polovina starosnu atrofičnu degeneraciju makule, drugi najčešći uzrok slijepila u razvijenom svijetu.
Liječenje matičnim ćelijama ima veliki potencijal - ističu stručnjaci.
Kako prenosi Srna, svaki akter istraživanja dobio je 50.000 do 150.000 ćelija i svakom pacijentu liječeno je samo jedno oko kako bi poboljšanja, odnosno rezultati bili jasniji.
"Stargardova makularna distrofija" jeste nasledna bolest oka, koja najčešće zahvata centralni dio mrežnjača nazvan makula, i ima visoku gustoću fotoreceptora.
Obično se počinje javljati između desete i dvadesete godine života. Trenutno ne postoji lijek za nju.
U studiji, koja je predstavljena u prestižnom časopisu "Lancet", autori tvrde da nisu zabilježili odbacivanje ili ozbiljnije probleme povezane sa transplantacijom tkiva.
Ipak, sama operacija i potiskivanje obrambenog sistema kako tijelo ne bi odbacilo usađene dijelove uzrokovali su određene nuspojave, tako da je četvorici pacijenata trebalo odstraniti kataraktu.
Deset aktera studije ima značajno poboljšanje vida, kod sedam poboljšanje nije zabilježeno, a stanje se pogoršalo samo kod jednog.
Liječenje matičnim ćelijama ima veliki potencijal - ističu stručnjaci i navode da bi se njima mogla zamjenjivati oštećena tkiva brojnih organa - od srca do bubrega, te da bi se mogla liječiti čak i multipla skleroza.
Komentari