Predsjedavajući Komiteta za spoljne poslove evropskog parlamenta je u intervjuu za radio "Premier" rekao da izbori u Donjecku i Lugansku predstavljaju kršenje ukrajinskog zakonodavstva, da su u suprotnosti sa sporazumom iz Minska, i da su usmereni na podrivanje mirovnog procesa u nemirnoj istočnoj oblasti Donbasa, prenio je TAS S.
Stalni predstavnik Rusije u Organizaciji za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) Andrej Kelin izjavio je u petak da izbori ne predstavljaju prijetnju mirovnom procesu.
Izbori će obezbijediti "održivog partnera" u razgovorima sa Kijevom, čiji je cilj postizanje sporazuma, rekao je Kelin i dodao da to "može samo da bude korisno za mirnovni proces".
U oblastima Donjeck i Lugansk, u istočnoj Ukrajini jutros su počeli predsjednički i parlamentarni izbori, uprkos negodovanju Kijeva, SAD, Evropske unije i Ujedinjenih nacija, a izbore je podržala samo zvanična Moskva.
Birališta su otvorena u osam sati po moskovskom (šest po srednjeevropskom vremenu), a biće zatvorena u 20 sati (18 po srednjoevropskom vremenu), navodi AFP.
Prorusko stanovništvo u Donjecku i Lugansku bojkotovalo ukrajinske vanredne parlamentarne izbore održane 26. oktobra.
Prema zakonu koji je u septembru usvojila Vrhovna rada i koji je potpisao ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, izbori za lokalne vlasti Donjecka i Luganska trebalo je da se održe 7. decembra, ali su lideri ovih proruskih oblasti i samoproglašenih republika zakazali glasanje za 2. novembar, naglasivši da neće omogućiti Kijevu da učestvuje u organizovanju izbora.
Kijev je izbore proglasio "falsifikovanim i lažnim" zbog same procedure glasanja koja nije transparentna, bez međunarodnih posmatrača i jer omogućava glasanje "vojnicima iz druge države".
Rusija je najavila da će priznati rezultate izbora za koje veruje da će biti demokratski i slobodni, a ukrajinske vlasti, EU i UN upozorile su da bi njihovo održavanje značilo grubo kršenje mirovnog sporazuma iz Minska, kojim je 5. septembra proglašen prekid vatre.
(B92)
Komentari