Na konferenciji po nazivom "Kako poslovna zajednica može doprinijeti procesu proširenja", savjetnik Privredne komore (PKCG) Stanko Zloković predstavio je ekonomsku situaciju Crne Gore i aktivnosti koje ta asocijacija čini kako bi bolje ekonomski povezala Zapadni Balkan, prenosi RTCG.
“Poseban dio izlaganja Zloković je posvetio aktivnostima vezanim za pregovaračke procese u kojima PKCG participira, što omogućava direktnu uključenost privrede u pregovore”, navodi se u saopštenju PKCG.
Eurochambres, krovna asocijacija koja udružuje 47 nacionalnih komora Evrope, odnosno 20 miliona kompanija sa 120 miliona zaposlenih, nedavno je organizovala više aktivnosti u Briselu.
U radu tih skupova učestovavali su predstavnici PKCG, koja je aktivna članica te asocijacije.
Cilj konferencije bio je unaprijeđenje dijaloga između poslovne zajednice i evropskih institucija, a posebno Evropske komisije (EK), o ključnim pitanjima proširenja.
“Konferencija je pružila priliku za izražavanje stavova i raspravu o ekonomskim prilikama i izazovima proširenja, a na bazi rezultata Izvještaja o napretku za ovu godinu, kao i o tome kako poslovna zajednica može doprinijeti uspjehu procesa proširenja”, saopšteno je iz PKCG.
Poslovna zajednica je, kako je ocijenjeno, ključni akter u procesu pridruživanja, a više nego ikada je važna bolja komunikacija o opsežnim uzajamnim prednostima za privredu koje donosi proces pristupanja EU.
Zaključeno je da poslovna zajednica može učiniti da ojača privredna regionalna suradnje na Zapadnom Balkanu.
Privrednici su ocijenili da nacionalne vlade ne ulažu dovoljne napore u rješavanju problema kašnjenja u plaćanju između državnih organa i preduzeća.
Oni smatraju i da bi Uredba o sprečavanju kašnjenja u plaćanju trebalo da bude strožija, a njena implementacija disciplinovanija.
“Privrednici vjeruju da je pristup finansijama otežan usljed povećanih regulatornih troškova bankarskog sektora i da postoji hitna potreba da se nađe ravnoteža između održivog finansijskog sektora i ispunjavanja finansijskih zahtjeva privrede”, rekli su iz PKCG.
Poreski režimi, kako je ocijenjeno, treba da budu otvoreniji prema vlasničkim ulaganjima, a jedna od mjera treba da bude uklanjanje dvostrukog oporezivanja na kapital u pojedinim zemljama.
Na skupu je konstatovano i da nedostatak kvantifikacije nematerijalne imovine ometa konkurentnost inovativnih preduzeća kao i pristup kreditima, prenosi RTCG.
Privrednici su zaključili da unutrašnje tržište energije treba da bude završeno što prije i da će efikasno, povezano i transparentno unutrašnje evropsko tržište energijom ponuditi građanima i kompanijama sigurno i održivo snabdijevanje energijom sa najnižim mogućim troškovima.
“EU i zemlje članice treba da osmisle jeftiniju strategiju za preuzimanje energije iz obnovljivih izvora. Strategija EU za promovisanje obnovljivih izvora energije mora se ponovo razmotriti”, smatraju privrednici.
Na Skupštini Eurochambresa posebna pažnja je posvećena odnosima EU i Rusije, kao i uticaju sankcija.