"Pronašli smo ostatke iz neolita, iz bronzanog i gvozdenog doba sa naglaskom na helenistički kulturni sloj. To je vrijeme kada je bila pojačana grčka kolonizacija i njihova prisutnost u ovim krajevima. S obzirom na to da je riječ o najfinijim primercima posuđa, pretpostavljamo da postoji mogućnost da je riječ o određenom obliku svetilišta", rekao je arheolog Domagoj Perkić, prenosi Hina.
On ističe da je još uvijek riječ o pretpostavkama i da će se više znati nakon dodatnih faza istraživanja. "Ne možemo još utvrditi jesu li oni do tog posuđa došli trgovinom, plijenom ili na neki treći način. U to su vrijeme Iliri bili jaki na moru i bile su poznate pljačke grčkih i kasnije rimskih brodova", kaže Perkić.
Istraživanja u Vilinoj špilji iznad izvora rijeke Omble pored Dubrovnika je tokom oktobra sproveo Arheološki muzej u Dubrovniku.
Taj lokalitet je poznat kao arheološko nalazište još od 20-tih godina prošlog vijeka, kada su prilikom rada na dubrovačkom vodovodu francuski inženjeri pronašli praistorijske nalaze, a nakon gotovo cijelog vijeka prvi put se pristupilo detaljnom istraživanju.
/Tanjug/
Komentari