Naime, problem je u tome što peškiri nakon korišćenja ostaju mokri neko vrijeme, što itekako pogoduje širenju bakterija. Takođe, peškire koristimo u kupatilu, gdje se inače nalazi najveći broj bakterija.
Nedavno sprovedena studija na Univerzitetu u Arizoni, otkrila je prisustvo koliformnih bakterija na peškirima – ove bakterije inače se nalaze u izmetu, a na 25,6 odsto peškira bila je prisutna i Ešerihija koli.
Možda ste primijetili da kada se obrišete peškirom, on poslije veoma kratkog vremena počinje da „miriše“ na ustajalo, kako obično opisujemo taj miris. Razlog za to je što zbog zadržane vlage, bakterije ubrzo počinju da se razvijaju.
„Kada obrišemo ruke o peškir na kojem se nalaze bakterije, postoji opsanost da nakon toga bakterije sa ruku prenesemo i na hranu, lice ili direktno u usta“, upozorava autor studije Čarls Gerba.
Stučnjaci tvrde da neke bakterije na peškirima mogu da prežive nakon pranja u veš mašini na nižim temperaturama, i smatraju da je efektnije peškire na dva minuta potopiti u izbjeljivač ili ih oprati u mašini na visokoj temperaturi.
Dr Lisa Akerli upozorava da nikako ne bi trebalo da sa nekim dijelite peškir i naglašava da bi poslije svake upotrebe trebalo da stavite peškir na mjesto gdje će se brže osušiti. Ona naglašava da bi peškire trebalo prati najmanje jednom nedjeljno, i to na 90 stepeni Celzijusovih. Možete koristiti i izbjeljivač, koji će takođe ubiti bakterije.
Kada je riječ o peškirima kojima brišete lice, dr Akerli savjetuje da svakog dana uzimate čist peškir, kako biste izbjegli eventualno širenje bakterija i infekcija koje one mogu uzrokovati.
(vestinet)
Komentari