U trenucima kada crnogorska fudbalska reprezentacije ne bilježi rezultate kao u prethodnim kvalifikacionim ciklusima, i kada većina reprezentativaca nije standardna u svojim klubovima, pitanje koje mnogi postavljaju jeste da li u domaćoj ligi ima igrača koji bi mogli odgovoriti zahtjevima reprezentacije? Nakon sticanja nezavisnosti Crne Gore, 2006. godine, Fudbalski savez ove zemlje formirao je tri ranga takmičenja. Danas, Telekom Prva liga CG, koja broji 12 klubova, i u kojoj nastupa 276 fudbalera, prema podacima Transfermarkta, jednog od najrelevantnijih portala u svijetu fudbala vrijedi 19,14 miliona eura, javlja agencija Anadolija.
- Iza Luksemburga i Albanije -
Iako portal Tranfermarkt Telekom Prvu ligu Crne Gore nije rangirao sa ostalim evropskim ligama, vrjednije od crnogorske lige su između ostalih prve lige Estonije, Luksemburga, Litvanije, Letonije, Albanije... Od zemalja regiona, najbolje plasirana je Prva liga Hrvatske, na 15. mjestu, Super liga Srbije je 21., Prva liga Slovenije na 31., dok je Premijer liga BiH na 33. poziciji.
Ako se napravi poređenje, dolazi se do podatka da reprezentativac Crne Gore i član Mančester Sitijaa Stevan Jovetić, koga transfermarkt procjenjuje na 24 miliona eura, vrijedi više od cijele crnogorske lige. Od ukupno 276 fudbalera, koliko nastupa u domaćem šampionatu, 38 su stranci, odnosno 13 odsto. Prosječna starost igrača je 25,4 godine. Najviše titula domaćeg šampionata imaju Sutjeska i Budućnost, po dvije, dok su se Mogren, Rudar i Zeta po jednom okitili titulom prvaka Crne Gore.
Mečevi selekcije Crne Gore u kvalifikacijama za odlazak na EURO 2016. godine protiv Lihtenštajna, Austrije i Švedske pokazali su da i u crnogorskoj ligi ima fudbalera koji mogu odgovoriti izazovima reprezentacije. Jedan od njih, Vladimir Jovović, prvotimac Sutjeske iz Nikšića bio je jedan od najboljih u selekciji Crne Gore u pomenutim susretima.
- Prodaja Marka Bakića Torinu rekord -
Najvredniji igrač Prve Telekom lige CG je bek Sutjeske Blažo Igumanović, koji vrijedi 700.000 eura. Slijede Pejović i Milić iz Mladosti, Vlahović i Radanović iz Rudara, kao i Vukčević i Đurišić iz Lovćena, čija je tržišna vrijednost po 500.000 eura.
Rudar iz Pljevalja, najvredniji je klub Crne Gore, procijenjen na 2,78 miliona eura. Podgorička Mladost, ekipa u kojoj su ponikli Dejan Savićević i Stevan Jovetić vrijedi 2,48 miliona eura. Lovćen sa Cetinja, najstariji fudbalski klub Crne Gore vrijedi 2,45 miliona eura, dok aktuelni šampion Sutjeska „košta“ 2,33 miliona. Budućnost iz Podgorice, koja ima najmlađi sastav u Prvoj Telekom ligi CG, čiji je prosjek 21,7 godina, ima ekipu od 1,2 miliona eura.
Kada su u pitanju transferi fudbalera iz crnogorske lige, rekord drži Marko Bakić, fudbaler Fiorentine. Njega je Mogren 2012. godine prodao Torinu za 3 miliona eura. Da budvanski klub itekako dobro posluje, potvrđuje i transfer Petra Grbića iz Mogrena u Olimpijakos 2011. godine. Vrijednost transfera iznosila je milion eura. Osim Mogrena, Zeta je takođe primjer dobre transfer politike. Ovaj klub je 2005. godine Olimpijakosu prodao Marića za milion eura, da bi dvije godine kasnije Darko Marković prešao iz Zete u Pahtakor za 700 hiljada eura. Podgorička Budućnost je najbolju prodaju obavila u sezoni 2010/2011, kada je aktuelni crnogorski reprezentativac Fatos Bećiraj prešao u Dinamo iz Zagreba za obeštećenje od 650.000 eura, piše Anadolija.
Komentari