Vozilo može da pređe oko 300 kilometara sa punim rezervoarom, čije punjenje može da zadovolji petoro ljudi tokom godinu dana. Izduvni gasovi iz bio-busa sadrže 30 odsto manje gasova koji izazivaju efekat staklene bašte u odnosu na tradicionalna goriva, a dodatno se filtriraju da ne bi odavala neprijatan miris.
„Geneko“, podružnica preduzeća za preradu vode „Veseks voter“, vodi postrojenje za proizvodnju metana iz ljudskog izmeta i drugih otpadaka, a gas dalje šalje u gradsku mrežu. Postrojenje je u stanju da proizvede dovoljno metana za snabdijevanje 8.300 domova, odnosno više od 1,5 miliona kubnih metara metana godišnje.
Pumpa za snabdijevanje vozila napravljena je ispred postrojenja kako bi buduća flota bio-autobusa mogla da puni rezervoare.
„Vozila na gas igraće važnu ulogu u popravljanju kvaliteta vazduha u britanskim gradovima, ali bio-autobus ide još dalje od toga i ustvari se pokreće direktno od lokalnog stanovništva, uključujući i ljude koji njim putuju“, objašnjava Muhamed Sadik, generalni menadžer „Geneka“.
Godišnja količina izmeta jedne ture putnika u autobusu obezbjeđuje dovoljno metana da se vozilo kreće više od 1345 kilometara.
„Očekujemo više od 10.000 putnika tokom četvoronedeljnog probnog perioda“, kaže Kolin Fild, direktor inženjerskog odjeljenja autobuske kompanije grada Bata, čije je vlasništvo novi autobus.
Inače, Bristol je pobijedio u takmičenju za nagradu Evropska zelena prijestonica 2015. godine, a bio-autobus je još jedan simbol i dokaz privrženosti gradskih vlasti ka zelenijoj i čistijoj sredini i vazduhu koji udiše 428.000 žitelja grada.
„Koristeći biometan na ovaj način ne samo da dobijamo još jedan izvor goriva koji dosad nismo koristili, već smanjujemo zavisnost od tradicionalnih fosilnih goriva“, ističe Sadik.
Kako se dobija metan iz ljudskog izmeta
Komentari