Sve više ljudi koristi, naime, Google kao ljekara, a zabrinutost koja se pri tome javlja, vrlo je često više stresna i štetnija od eventualne stvarne bolesti.
Jedno britansko istraživanje pokazalo je da svaka četvrta žena pripiše sebi pogrešnu dijagnozu zbog interneta, a onda kupi pogrešan lijek u pokušaju da izliječi svoju “bolest”. Dr. Google sada je prvi kojem se žene obraćaju sa svojim problemima, ali on rijetko daje tačnu dijagnozu, kažu stručnjaci.
Internet nam pruža pregršt informacija koje mogu pomoći u otklanjanju briga dok ne dođemo do doktora, ali rezultati ovog istraživanja pokazuju kako je lako pogriješiti ako sami sebi postavljamo dijagnozu.
Zato je važno da naučite kojim online informacijama možete vjerovati i znati napraviti razliku između onoga što možete sami liječiti i onoga što zahtijeva pomoć profesionalca.
10 pogrešnih dijagnoza
1. Rak dojke
2. Druge vrste raka
3. Kandidijaza
4. Visok pritisak
5. Astma
6. Artritis
7. Depresija
8. Dijabetes
9. Seksualne bolesti
10. Problemi sa štitnom žlijezdom
10 najtraženijih simptoma
1. Problemi sa spavanjem
2. Glavobolja
3. Depresija
4. Anksioznost
5. Mišićni spazam
6. Stomačni grčevi
7. Hronična bol u mišićima
8. Ozbiljna iscrpljenost
9. Svrab
10. Osjetljivost kože
I ljekari su online
Skoro 46 posto ljekara provjerava podatke na internetu kako bi uspješnije liječilo svoje pacijente. Skoro 42 posto ljekara redovno traži medicinske informacije na internetu, a sve veći broj hipohondara svakodnevno gugla svoje simptome i obraća se svom ljekaru sa sumnjom na neku konkretnu dijagnozu, piše Avaz.
Komentari