Kada bebu nešto boli, "prisustvo majke je važan parametar", ističe se u studiji koja je predstavljena na godišnjem sastanku Društva za neuronauku, koji je održan ove nedjelje u Vašingtonu, prenose Nezavisne.
Američki naučnici su sproveli testove na miševima kojima su davali blage električne šokove. Otkrili su da se usred boli aktivira nekoliko stotina gena u dijelu mozga koji kontroliše emocije. Kada bi, međutim, njihova majka bila u blizini, taj broj bi spao na manje od 100.
Majka, kao moćan simbol bezbjednosti i sigurnosti, ne pruža samo moralnu utjehu.
"Naša studija je pokazala da majka koja tješi bebu koju nešto boli ne izaziva samo mentalnu reakciju. Sam čin tješenja dovodi do promjena - bilo dobrih ili loših, na neuronskim mrežama koje su presudne za rani razvoj mozga", objasnila je vođa istraživanja, neurobiolog Redžina Saliven.
Iako pomalo okrutan prema malim miševima, eksperiment bi mogao da pomogne stručnjacima u iznalaženju novih metoda u borbi protiv bola kod ljudi.
"Budući da su opijati previše opasni za bebe zbog adiktivnih svojstava, istraživači su pred izazovom da pronađu alternative među stimulusima okruženja, poput majčinog prisustva, koji bi mogli da pomognu u ublažavanju bola", navela je Saliven.
Komentari