Na konferenciji pod nazivom “Razvoj zelene ekonomije” zaključeno je da Crna Gora posjeduje bogat biodiverzitet i značajne resurse ali je imperativ da se oni koriste na pametan način i racionalno valorizuju, u skladu sa održivim ciljevima Ujedinjenih nacija i principima zelene ekonomije.
"Prepoznajemo da su najvažniji resurs Crne Gore ljudi i neophodno je konstantno jačanje ljudskih resursa i administrativnih kapaciteta Crne Gore, kako vezano za proces pregovora sa Evropskom unijom, a tako, što je još važnije, i u cilju unapređenja kvaliteta života građana Crne Gore. Neophodno je konstatno razvijati i promovisati koncept cjeloživotnog učenja i obrazovanja, kako bi se stvorio kadar koji može da efikasno odgovori na rastuće izazove u oblasti održivog razvoja", piše u saopštenju.
Konferenciju su prisustvovali Daliborka Pejović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Slađan Maslać iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Đuro Milošević, potpredsjednik opštine Kolašin i Veselin Šturanović, direktor FORS Montenegro, kao i predstavnici civilnog sektora iz Crne Gore i zemalja regiona, međunarodnih organizacija, ministarstava i drugih državnih organa, lokalnih uprava i privrednika.
Kako su kazali iz FORS-a, povod za organizovanje konferencije jeste prepoznata potreba za povećanjima aktivnosti kod svih segmenata društva usmjerenim ka usvajanju pristupa zelene ekonomije kao strategije za budućnost koja dovodi do socijalne jednakosti i smanjenja ekoloških katastrofa. Zelena ekonomija je mehanizam za dostizanje održivog razvoja putem smanjene emisije ugljenika, efikasno korišćenje prirodnih resursa i socijalnu inkluziju.
Konferencija je organizovana u okviru projekta „Inicijativa za zelenu ekonomiju“, koji je finansiran od strane Evropske unije, posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, a projekat se realizuje u 13 opština u Crnoj Gori Andrijevici, Beranama, Bijelom Polju, Danilovgradu, Žabljaku, Kolašinu, Mojkovcu, Nikšiću, Plavu, Plužinama, Pljevljima, Rožajama i Šavniku.
Projekat „Inicijativa za zelenu ekonomiju“ vrijedan je 158,673 eura, a finansira ga Evropska unija koja učestvuje sa 142,758.10 ili 89.97 odsto ukupnih projektnih troškova, Ministarstvo dorživog razvoja i turizma i UNDP.
Komentari