Cijela biljka ima prijatan miris i aromu. Gaji se u saksijama i baštama, ali i na većim parcelama. Ako se gaji u vrtu, svake godine je treba saditi na drugom mjestu.
Kako se i kada bere
Za lijek se upotrebljava cijela biljka sa sjemenom. Prvo sječenje stabljike bosiljka obavlja se krajem jula i početkom avgusta. Sječe se na 8-10 cm iznad tla jer se time podstiče izbijanje većeg broja bočnih grana, pa će žbun biti veći i razgranatiji. Drugi put to treba uraditi krajem septembra. Sječe se po suvom i toplom vremenu.
Šta liječi
Čaj od bosiljka, osim što doprinosi boljem opštem stanju organizma, ublažava glavobolju, nesanicu i mučninu, umiruje kašalj, upalu želuca, crijeva, bešike i bubrega, kao i menstrualne tegobe. Nekad se upotrebljavao i za liječenje početnih stadijuma tuberkuloze. Posebno se preporučuje dojiljama, jer pospješuje stvaranje mlijeka.
Sok od svježih listova bosiljka koristi se protiv prehlade, upale ušiju i bubne opne, ali i kao okrepljujuće sredstvo. Pogodan je za ispiranje usta i grla, kao i protiv kožnih oboljenja i uboda insekata.
Bosiljak se može koristiti i lokalno - listovi biljke stavljeni na rane sprječavaju bakterijske infekcije.
UPOZORENJE
Zbog sedativnog dejstva, bosiljak se ne preporučuje trudnicama na početku trudnoće, kao ni bebama mlađim od šest mjeseci.
ČAJ OD BOSILJKA
Listovi osušene biljke, jedna do dvije kafene kašičice, preliju se sa dva decilitra ključale vode i ostave da odstoje deset minuta. Ovaj napitak može se uzimati svaki dan, ali poslije osam dana trebalo bi napraviti dvonedjeljnu pauzu.
SVJEŽI LISTOVI
Za liječenje upala u usnoj šupljini treba više puta na dan žvakati nekoliko listova bosiljka
PARENJE KOŽE PROTIV AKNI
Parenje kože bosiljkom djelotvorno je kod nečiste kože. Pripremiti posudu s vodom i bosiljkom kao za inhalaciju i pariti lice. Ovo raditi jednom dnevno, a na kraju lice obrisati čistim ubrusom. Ne umivati se.
INHALACIJA PROTIV ZAPUŠENOG NOSA, SINUSA I KIJAVICE
U litar proključale vode staviti dvije supene kašike sušenog bosiljka i ostaviti poklopljeno od tri do pet minuta. Nadnijeti lice nad posudu, pokriti se peškirom i duboko udisati. Odrasli se inhaliraju deset minuta, djeca dva-tri. Postupak ponavljati dva puta na dan - ujutru i uveče. Poslije inhalacije ne treba izlaziti iz kuće najmanje sat vremena.
UPOZORENJE: Vrela vodena para može izazvati opekotine.
(kurir)
Komentari