Nečajev je naglasio da je zabrinjavajuće da retorika Hladnog rata još uvijek nije pevaziđena, te kao primjer naveo da se uvjek ponavlja KGB prošlost predsjednika Vladimira Putina.
Putin je, prema Nečajevu, bio „dobro obučeni državni službenik“, i to nema nikakve veze sa aktuelnom ukrajinskom krizom.
Malo smo umorni od lekcija koje nam se dijele iz pojedinih država. Ono što se dešava u Ukrajini je tragično, ali to je unutrašnjopolitička kriza a Rusija nije ni u kakvom konfliktu sa Ukrajinom. Da Evropljani nisu priznali protivzakoniti državni udar možda ne bi došlo do ove velike krize“, ističe ruski ambasador, prenosi Blic.
Strane u konfliktu, prema njegovim riječima, moraju stupiti u dijalog, a to znači da za pregovarački sto moraju da sjednu vlasti iz Kijeva i sa istoka zemlje.
Nečajev je naglasio da je potrebno da Evropa razgovara sa vlastima u Kijevu, dodajući da je Moskva spremna da navede predstavnike istoka na dijalog.
On je ponovio i kritike na račun sankcija ocjenjujući da će se one zasigurno osjetiti, ali da neće biti postignuti ciljevi da se u Rusiji podstrekava nezadovoljstvo i izdejstvuje promjena vlasti.
Poslanik Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) u Evropskom parlamentu (EP) Ojgen Frojnd je ocijenio da se Evropa mora prilagoditi jednoj novoj Rusiji, dodajući da se nažalost krećemo unazad ka Hladnom ratu.
Austrijski ekspert Gerhard Mangot ne vjeruje u djelotvornost sankcija EU, ukazujući da kaznene mjere nisu do danas dovele do bilo kakvim promjenama ruske politike prema Ukrajini.
Komentari