"Sve veći rast potreba premašuje naše kapacitete za suočavanje sa njima", rekla je zvaničnica UN zadužena za humanitarna pitanja i koordinaciju vanredne pomoći Valeri Amos.
"Potrebe dostižu nivoe bez presjedana i, bez dodatne podrške, više nije moguće suočiti se sa humanitarnim situacijama koje se javljaju, iz regiona u region, i iz sukoba u sukob", rekao je visoki komesar za izbjeglice Antonio Guteres.
Za pomoć oko 58 miliona ljudi, koji se smatraju najranjivijima, agencijama UN potrebno je 16,14 milijardi dolara (13,6 milijardi eura).
Za ugrožene u sirijskoj krizi planirana je skoro polovina tog iznosa, kako za raseljene unutar zemlje (12,2 milion ljudi), tako i za izbjeglice i zajednice u okolnim zemljama (šest miliona ljudi od kojih je 3,2 miliona izbjeglica.
Južni Sudan je druga po redu zemlja po humanitarnim potrebama - sa predvidjenih 1,8 milijardi dolara pomoći.
Ostale važne krize sa velikim brojem ugroženih su u Centralnoafričkoj republici, Avganistanu, Demokratskoj republici Kongo, na Mjanmaru, plestinskim teritorijama, u Somaliji, Sudanu Ukrajini i Jemenu.
Agencije UN su za 2014. procijenile svoje potrebe na 17,9 milijardi dolara, što je bio rekordan iznos, a do danas je pokriven sa samo 52 odsto priloga donatora.
(B92)
Komentari