Ostrvo danas predstavlja simbol trgovine crnim robljem, a poznato je kao posljednja stanica u potrazi za slobodom, piše Anadolija.
Površine 182 metara kvadratnih i sa oko 1.000 stanovnika, ostrvo Goree je najmanje i najslabije naseljena dakarska opština.
Od 15. do 19. vijeka ostrvom Gore su vladali jedni za drugima: Portugalci, Holanđani, Britanci i Francuzi koji su ostavili značajne građevine.
Od luke Dakar ostrvo Gore je vožnjom trajektom udaljen oko pola sata. Prvo naseljavanje ostrva je počelo kada su Portugalci 1450. godine izgradili kamenu crkvu na ostrvu. Francuzi ga zauzimaju 1677. godine i pod njihovom vlašću ostaju sve do 1960. godine kada Senegal dobija nezavisnost.
Davne 1780. godine ostrvo postaje poznat po izgradnji seoskih kuća. Ostrvo Goree i "kuće robova" su poznati kao mjesto polaska brojnih crnih robova u lancima, koji su čamcima transportovani prema Americi tokom nekoliko vjekova.
Ostrvo je i danas ostao simbol trgovine crnim robljem i svake godine privlači hiljade posjetilaca. Ostrvo Gore se nalazi i pod zaštitom UNESCO-a, a od 28 kuća robova samo je jedna adekvatno restaurirana i otvorena kao muzej.
Komentari