Honghe pirinčane terase, Kina
Univerzitet Koimbra - Alta i Sofija, Portugal
Ovaj univerzitet, osnovan 1290. godine nekada je imao svoj vlastiti sud, pa samim tim i zatvor za studente i profesore, koji se nalazio ispod biblioteke. Danas se u okviru univerziteta nalazi katedrala Santa Kruz iz XII vijeka, kraljevska palata Alkasova i nekoliko koledža iz XVI vijeka.
Crveni zaliv, Kanada
Počev od 1550. godine, u narednih 50 godina, u ovo ribarsko selo, iz južne Fransucke i sjeverne Španije pristiglo je 600 baskijskih mornara i 15 brodova za lov na kitove. Crveni zaliv nalazi se na istočnim obalama Njufaundlenda. Danas se na arehološkom nalazištu mogu vidjeti četiri jedrenjaka za lov na kitove, kao i mnogobrojne kosti ovog najvećeg morskog sisara.
Namibijska pustina - Pješčano more
Pružajući se 1.920 kilometara duž Atlantika, površine oko 50.000 kvadratnih metara, “Pješčano more” je najstarija pustinja na svijetu i gotovo potpuno nenaseljena ljudima. Gusta magla koja nastaje usljed blizine mora, prvenstveni je izvor vode.
Rezervat biosfere Pinakate, Meksiko
U surovom predjelu rezervata Pinakate opstaju američki muflon, crnorepi zec, gušter čudovište i račvoroga antilopa. U rezervatu se nalazi deset ogromnih kratera oblika gotovo savršene kružnice, pješčane dine koje dostižu visinu do 200 metara, kao i granitni planinski masivi, visine do 600 metara.
Al Zubarah, Katar
Danas je nafta najveći izvor prihoda Katara, ali nekada su to bili biseri. Utvrđeni grad Al Zubarah, nekada trgovačka luka u kojoj je cvjetala trgovina biserima početkom XVII vijeka, danas pruža pogled u svakodnevni život Arapa prije otkrića nafte.
Planina Fidži, Japan
Možda najprepoznatljiviji simbol Japana, ovaj aktivan i često snijegom pokriven vulkan, predmet je umjetničke inspiracije, ali i duhovnog hodočašća, posebno među budistima.
Brdski park Vilhelmsue, Kasel, Njemačka
Parkom dominira bakarna Herkulova statua, a svojom ljepotom privlači Velika vodena kaskada dužine 345 metara. Izgradnja parka počela je 1696. godine, a zavšen je 150 godina kasnije. Fontane se vodom snabdjevaju uz pomoć mreže hidropneumatskih pumpi.
Istorijski centar Agadeza, Nigerija
Na južnom rubu Sahare, nalazi se grad Agadez, osnovan u XV vijeku. Predstavljao je obaveznu stanicu srednjovjekovnih karavana. Grad su osnovali Tuarezi. Upečatljivost gradu daje minare visoko 26,7 metara, napravljeno od zemlje, koje je najviša građevina svoje vrste na svijetu.
Planina Etna, Sicilija
Na istočnoj obali Sicilije, u blizini Mesine i Katanije, nalazi se planina Etna, koja je jedan od najaktivnijih vulkana na svijetu, i ujedno najviši (3.340 metara) aktivni vulkan u Evropi.
Nacionalni park Pamir, Tadžikistan
Naseljenost ovog predjela je rijetka zbog čestih zemljotresa i ekstremnih vremenskih uslova. Ali, zato je Pamir pun ugroženih životinjskih vrsta koje su ovdje našle svoje sklonište. Između ostalog, tu živi sniježni leopard, sibirski kozorog, argali (ovca “marko polo”), i vijoroga koza.
Palata Golestan, Teheran, Iran
Iako je palata Golestan sagrađena u XV vijeku, tek 300 godina kasnije porodica Kadžar je od nje napravila svoje sjedište, i dodala karakteristične arhitektonske radove. Palata je ujedno i najstariji spomenik u Teheranu. Sastoji se od osam glavnih palata okruženih vrtovima sa neobičnim luksuznim rastinjem. Šah Mohamed Reza Pahlavi uništio je veći dio palate između 1925. I 1945. godine kako bi napravio mjesta za komercijalne zgrade.
Kesong, Koreja
Nekada dio Južne Koreje, a danas u blizini demilitarizovane zone na sjeveru, Kesong predstavlja ostatke nekadađnjeg grada-tvrđave koji je doživio procvat između X i XIV vijeka za vrijeme dinastije Korio.
Taurijski hersones, Ukrajina
Među ruševinama ovog drevnog grada koji su osnovali Grci u V vijeku pre nove ere, mogu se vidjeti predmeti iz vremena ranog hrišćanstva, kao i ostaci naseobina iz Kamenog i Bronzanog doba, ali i utvrde iz rimskog perioda. Ovo je nekada bila regija koja je na Crnom moru prednjačila u proizvodnji vina.
Sinđiang Tjen Šan, Kina
Snijegom pokriveni vrhovi prostranog planinskog masiva Tjen Šan, jednog od najvećih na svijetu, čine zanimljiv kontrast visokim pustinjama koje okružuju planine. Od 2.500 živih sniježnih leoparda, smatra se da dvije trećine žive u Sinđiangu.
(Superodmor.rs)
Komentari