Osim prostora za život, pod vodom bi bila postavljena i istraživačka stanica, postrojenje za proizvodnju energije i hrane, čime bi naselje bilo prilično samodovoljno.
Žil Vern je pisao o morskim dubinama i nebeskim visinama. Iako se on smatra za sanjara, život pod morem i te kako bi mogao da postane realnost, posebno ako se uzmu u obzir nastojanja japanske kompanije "Šimicu".
Njihov plan je da do 2030. godine naprave naselje pod morem.
"Ovo je realan cilj, a ne san" istakao je Hideo Imamura, portparol kompanije.
Kako piše Telegraf veliki podvodni grad bio bi spiralnog oblika i sastavljen iz tri dijela. Prvi segment bi se nalazio blizu površine, a činila bi ga sfera prečnika 500 metara, u kojoj bi bile smještene bašte za uzgajanje hrane.
Drugi, srednji dio biće 15 kilometara dugačka spirala, u kojoj će se nalaziti prostor za stanovanje i poslovanje, koji će moći da primi oko 5.000 ljudi.
Na kraju spirale, na oko tri do četiri hiljade metara dubine, biće izgrađen istraživački centar i postrojenje za proizvodnju metana iz ugljen - diokida, koristeći mikroorganizme zvane metanogene.
Postoji i ideja da se proizvodi električna energija koristeći temperaturne razlike u nivoima morske vode - koncept poznat kao okeanska termalna energetska konverzija.
Okeanska spirala proizvodila bi pomoću hidrauličnog pritiska desalinizovanu vodu, a oko spirale bi takođe bile organizovane riblje farme.
"Okean nudi beskonačnu količinu mogućnosti i ovaj projekat će pomoći u njihovoj realizaciji", kažu iz japanske kompanije.
Troškovi gradnje procjenjuju se na 25 milijardi dolara, a faza gradnje se očekuje da će trajati oko pet godina.
Komentari