Raste na vlažnim planinskim livadama i oko bara, ali može da se sretne i na vlažnim livadama nizija i rjeđe u šumskim predjelima.
Kada i kako se bere
Ljekoviti dio biljke je korijen. Vadi se u jesen ili rano proljeće, i to korijen biljaka starih pet i više godina. Korijenje se opere pod mlazom vode da bi se odstranila nečistoća, i rasijeca se po sredini da bi se što brže osušilo na promajnom mjestu. Osušen korijen treba da ima žutu ili crvenosmeđu boju.
Šta liječi
Lincura se preporučuje za stomačne tegobe, protiv groznice, za jačanje organizma i pospješivanje apetita, kao i u slučaju napada mučnine i nesvjestice, i za liječenje malokrvnosti i bljedila. Djelotvorna je i kod bubrežnih bolova, gasova u stomaku, zatvora, menstrualnih tegoba, bronhitisa, gorušice, kašlja, kijavice i pada imuniteta. Ljekoviti napitak pravi se stavljanjem korijena u rakiju ili kuvanjem u vodi, koja se kasnije takođe pije u čašicama na prazan stomak.
Spolja se koristi za liječenje dubokih i inficiranih rana i za upalu vena, kada se kao oblog preporučuje korijen pomiješan sa rakijom.
NAPOMENA: Lincura je zakonom zaštićena biljka. Prilikom vađenja korijena, treba glavu korijena sa pupoljcima vratiti u zemlju da bi se time omogućilo dalje razmnožavanje ove ugrožene biljne vrste!
Upozorenje
Lincura se ne preporučuje trudnicama i osobama sa povišenim pritiskom, kao i osobama koje imaju gastritis i čir. Preparate od ove ljekovite biljke isključivo treba uzimati pola sata do sat vremena prije jela. Ako se uzimaju neposredno prije obroka ili nakon jela, mogu da izazovu probleme u varenju, piše Kurir.
Komentari