Grupa stručnjaka Univerziteta Misuri nedavno je ustanovila da razdvojenost od smart fona utiče na rezultate testa opšte kognitivne sposobnosti, a kod učesnika istraživanja je primijećen povišen krvni pritisak i ubrzan rad srca.
Naučnici tvrde da su ti simptomi i potom napetost rezultat razdvojenosti od telefona na koga su ispitanici toliko navikli pa se smatra neizostavnim dijelom svakodnevnog života.
Pored toga, na testu inteligencije, učesnici istraživanja su ostvarili nešto manji broj bodova od očekivanog.
"Rezultati istraživanja su pokazali da razdvojenost od smart fona može da utiče na ostvarenje slabijih rezultata u kognitivnom testu", rekao je Rasel Klejton, vođa tima koji je istraživanje sproveo na 40 korisnika pametnog telefona.
Dobrovoljcima je rečeno da učestvuju u eksperimentu čiji je cilj da se ustanovi pouzdanost nove vrste aparata za mjerenje krvnog pritiska, te je od njih zatraženo da riješe dva jednostavna petominutna testa.
Prvi su test ispitanici riješili brzo i uspješno, a sredinom drugog testa im je oduzet smart fon, uz objašnjenje da njegov signal ometa funkcionisanje aparata za pritisak.
Telefoni su odloženi na policu u istoj prostoriji, a naučnici su namjerno pozvali brojeve učesnika koji nisu smjeli da se jave, što je kod njih izazvalo viši krvni pritisak i ubrzan rad srca, a po završetku istraživanja osjećali su nelagodnost i napetost.
Američki stručnjaci objasnili su da stalna potreba za mobilnim telefonom proizilazi iz činjenice da preko njih imamo pristup informacijama, stalnu društvenu interakciju i da osjećamo sigurnost, a strah od potencijalnog gubitka te sprave objašnjava psihološke simptome i osjećaj napetosti, prenosi b92.
Ilustracija
Istraživanje
Nedostatak mobilnog telefona izaziva napetost
Kada su odvojeni od svojih pametnih telefona (smartfona), njihovi vlasnici su napetiji i dekoncentrisaniji, a na testu opšte kognitivne sposobnosti ostvarili su manje bodova, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu "Journal of Computer Mediated Communication".
22. 01. 2015 - 10:22
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari