Pravite li ove greške tokom tuširanja?
Ilustracija

Možda vaše navike nisu ispravne

Pravite li ove greške tokom tuširanja?

Mnogi imaju svoje navike tokom tuširanja, a da pritom nisu ni svjesni da li su one ispravne, radite li sve kako treba i slično, jer jednostavno, to je vaša rutina i vama je normalna.

Međutim, pročitajte tekst i zapitajte se radite li neke od ovih stvari i možete li ih promijeniti kako bi očuvali svoje zdravlje.

Kupatilo je mjesto koje koristimo svakodnevno i osim što mora biti čista za korištenje, najbitnije je pravilno je koristiti. Pogotovo kada se radi o osobnoj higijeni do koje svaka osoba mora držati. A to naravno povlači za sobom pitanja pranja kose, tuširanja, depilacije, korištenje peškira i slično.

Pranje zuba i depilacija

Vjerovatno mislite da je multitasking dobra stvar, ali ovime ne dajete zubima pažnju koja im je zaista potrebna. Dakle, nemojte istovremeno prati zube i tuširati se. Timothy Chase, D.M.D., preporučuje najmanje dvije minute četkanja s električnom četkicom za zube, ako je moguće. Također, vjerovatno vam se već puno puta desilo da ste u žurbi, a trebate obrijati noge. Znamo kako je to. Međutim, ako nemate vremena, zaista ne biste trebali brijati baš sve ili uopće krenuti s time. Takođe, da bi brijanje bilo uspješno trebali biste pričekati najmanje 15 minuta kako bi koža omekšala zbog topline vode, a to će omogućiti lakše brijanje.

Kosa

Što više i češće perete kosu, ona će postati sklonija tome da se masti. Pokušajte kosu prati svaki drugi ili treći dan jer ćete pridonijeti tome da bude zdravija i sjajnija. Isto tako, kako biste izbjegli lom kose, obavezno je počešljajte prije nego je krenete prati. To će vam pomoći da izbjegnete oštećenja i zamršenost. Ako imate kosu koja je sklona tome da se zapetlja, obavezno koristite široki češalj koji će omogućiti lakše raščešljavanje. Isto tako, tome mogu pomoći i razni balzami, ulja i slični proizvodi za njegu kose.

Tuširanje u vrućoj vodi

Hladni dani, niske temperature... Tuširanje u vrućoj vodi zaista zvuči idealno. Međutim, previše tople vode može dovesti do kožnih bolesti, suhe kože i svrbeža. Najbolje je tuširanje u toploj vodi, a čak i naizmjenično toplo-hladno kako bi se potaknula cirkulacija. Iako je piling zdrav i obavezan u njezi ženske kože, ipak nemojte pretjerati. Učestalo ribanje kože i korištenje pilinga može uzrokovati vašoj koži da postane podmazivač, a time i zamka za nakupljanje bakterija i prljavštine. Nije nužno da ga koristite svaki dan, već nekoliko puta sedmično dovoljno je i to u nježnoj formi.

Ne mijenjate često svoje peškire

Peškiri su pravo leglo bakterija. Razmislite, koliko često ih mijenjate? Peškir bi trebalo koristiti najviše tri do četiri puta prije nego ga stavite na pranje. Kako biste bili sigurni da je peškir stvarno čist, obavezno ga perite na višoj temperaturi. To će eliminirati bilo kakve smrdljive mirise, a peškiri će biti osvježeni i kao novi. Takođe, nemojte biti pregrubi kada koristite peškir. Na primjer intenzivno i grubo sušenje kose peškirom može dovesti do oštećenja i loma. Izbjegavajte trljanje kose peškirom kao i umatavanje mokre kose.

(avaz.ba)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.