Šef američke dipomatije Keri je nakon sastanka poručio da SAD podržavaju mirno rješavanje krize na istoku Ukrajine, ali i da neće dopustiti da Rusija nastavi s agresivnom politikom.
"Rusija nastavlja s agresivnom politikom prema istočnim dijelovima Ukrajine. To se ne može drugačije opisati. Mi ne želimo da se suprotstavljamo Rusiji i to niko ne želi, ni Porošenko, ni SAD, niti Evropa. Uvjereni smo da će i Rusiji biti od koristi naša podrška diplomatskom rješavanju krize", kazao je Keri.
Naglasivši da zvanična Moskva mora hitno obustaviti slanje oružja i vojne podrške separatistima na istoku Ukrajine i sjesti za pregovarački sto, Keri je kazao da je neophodno uspostaviti primirje, a potom da sve strane poduzmu konkretne korake ka iznalaženju političkog rješenja krize.
Ukazujući na činjenicu da je nemoguće ne vidjeti da separatisti na istoku Ukrajine imaju tenkove i artiljeriju, Keri je kazao da se Rusija ne smije zadržati samo na deklarativnom podržavanju mirnog rješavanja krize, već da mora to pokazati i konkretnim djelima.
"Rusija i sve strane moraju se pridržavati Sporazuma potpisanog u Minsku. Granice se moraju zaštititi, obustaviti razmjene vatre i sve strane moraju osloboditi zarobljenike", kazao je Keri.
I ukrajinski predsjednik Porošenko je istakao da proruski separatisti na istoku Ukrajine izvode "barbarske" napade na civilno stanovništvo u kriznim regijama, te dodao da su posljednji njihovi napadi u Volnovahu, Mariupolju i Debalcevu neprihvatljivi u 21. stoljeću.
Keri će se tokom dana sastati i s ukrajinskim premijerom Arsenijem Jacenjukom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin može da okonča rat u Ukrajini dok evropski lideri pripremaju novi mirovni plan, rekao je državni sekretar SAD Džon Keri u Kijevu.
"Predsjednik Putin može da napravi izbor koji bio mogao da okanča taj rat", rekao je Keri nakon sastanka sa ukrajinskim liderima dodajući da SAD podržavaju mirovni plan.
Kako se očekuje, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Fransoa Olan će u petak predstaviti mirovni plan ruskom predsjedniku Putinu.
Američki predsjednik Barak Obama uskoro će donijeti odluku da li će dati oružje Ukrajini za borbu protiv proruskih snaga na istoku zemlje, kazao je Keri.
On je na konferenciji za štampu u Kijevu rekao da Vašington želi diplomatsko rješenje krize u Ukrajini, prenio je AFP. Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk ranije danas je rekao da Kijev neće razmatrati bilo koji mirovni plan za istok Ukrajine koji bi doveo u sumnju teritorijalni integritet zemlje, njen suverenitet ili nezavisnost.
Kako je prenijela ruska agencija RIA, Jacenjuk je to izjavio na zajedničkoj pres konferenciji sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem koji boravi u Kijevu.
U Kijev su danas doputovali i francuski predsjednik Fransoa Oland i njemačka kancelarka Angela Merkel, prenio je Rojters. Keri je rekao da posjeta Merkelove i Olanda Kijevu pokazuje međunarodno jedinstvo u davanju podrške Ukrajini.
Zabrinuti zbog reakcije Rusije
Vodeći komandant NATO upozorio je da se pri bilo kakvom pokušaju da se Ukrajini pošalje odbrambeno oružje mora uzeti u obzir moguća ljutita reakcija Rusije.
Američki vazduhoplovni general Filip Bridlav rekao je da bilo koja akcija koju bi mogle da preduzmu SAD ili druge zapadne zemlje mogla da podstakne oštriju reakciju Rusije.
Bridlav i druge američke vođe ističu da nema vojnog rješenja za sukob, ali kažu da Ukrajina ima prava da se brani.
"U svemu što radimo treba da procijenimo da li će to pomjeriti stvari ka političkom rješenju koje ovdje mora da se nađe", rekao je Bridlav u intervjuu za AP. On je dodao da svaka pomoć koja se razmatra mora da predvidi kakva bi bila ruska reakcija.
On je rekao da se situacija u istočnoj Ukrjaini pogoršava i da svaka akcija koju preduzmu SAD mora da doprinese tome da sukob krene ka političkom rješenju.
AA
Komentari