"Pismo Atine ne nudi dovoljno dobro rješenje. Cilj prijedloga je privremeno finansiranje, bez ispunjenja obaveza iz programa međunarodne pomoći. Pismo ne zadovoljava kriterijume dogovorene na sastanku ministara finansija evrozone održanom u ponedjeljak", izjavio je portparol njemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea, a prenosi Frans pres.
S druge strane, predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker smatra da je zahtjev Grčke za produženje programa veliki korak ka postizanju preko potrebnog kompromisa, izjavio je danas njegov portparol Margaritis Šinas.
"Predsjednik Komisije vjeruje da je grčki zahtjev pozitivan znak, koji će omogućiti pronalaženje razumnog kompromisa u cilju finansijske stabilnosti cjelokupne evrozone", rekao je Šinas.
Ministri finansija evrozone su na sastanku u ponedjeljak imenovali pet uslova za nastavak pomoći Grčkoj, uključujući obavezan nastavak dogovorenih reformi. Prema preostalim uslovima, Atina ne smije da pokreće nove reforme koje bi dodatno opteretile javne finansije i mora da otplati novac koji je dobila.
Grčka je danas zatražila šestomjesečno produženje programa finansijske pomoći, ali ne i budžetskih mjera povezanih sa programom, u pokušaju da okonča nesuglasice sa kreditorima, kao i neizvjesnost u pogledu ostanka u evrozoni.
Današnji zahtjev ima za cilj da obezbjedi "zaštitni kišobran" za grčki bankarski sektor, rekao je neimenovani zvaničnik grčke vlade, dodajući da se zahtjev odnosi na produženje kreditnog sporazuma koji je Grčku spasio od bankrota 2010. i čija ključna komponenta ističe za devet dana.
Zvaničnik, međutim, napominje da Atina nije zatražila nastavak mjera štednje, podizanja poreza i reformi koje se smatraju ključnim uslovom za odobrenje zajmova, ali koje su grčku privredu gurnule u duboku recesiju uz rekordno visok nivo nezaposlenosti.
Atina u formalnom zahjtevu upućenom Briselu obećava fiskalno uravnoteženje i hitne reforme u cilju borbe protiv utaje poreza i korupcije, kao i mjere da se zaustavi "humanitarna kriza" u Grčkoj, navodi izvor, dodajući da prijedlog ima za cilj da se Atini pruži dovoljno vremena da osmisli novi četvorogodišnji plan reformi.
EU, Evropska centralna banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond dali su Atini rok do kraja nedjelje da podnese zahtjev za produženje postojećeg programa pomoći, uključujući mjere budžetske štednje, a ministri finansija 19 zemalja evrozone će sutra u Briselu održati vanredni sastanak, na kom će se raspravljati o zahtjevu Atine, izjavila je portparolka Evropske unije.
Evropski dio grčkog programa pomoći ističe 28. februara, a ukoliko do tada ne bude postignut kompromis, ECB će se naći pod pritiskom vlada u evrozoni da obustavi isplatu sredstava grčkim bankama iz Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA).
To bi izvršilo veliki pritisak na grčki finansijski sektor, pa bi vlada u Atini bila primorana da napusti evroznonu i počen da štampa sopstvenu valutu, što je najgori mogući scenario za sve strane.
Nova grčka valuta bi odmah izgubila vrijednost, što bi podiglo cijene goriva i potrošačke robe, od koje se najveći dio uvozi. Sve to imalo bi strašne posljedice po stanovništvo, koje se bori sa rastom siromaštva i smanjenjem prihoda, pri čemu je jedan od pet radno sposobnih ljudi bez posla, zaključuje AP.
(Tanjug)
Komentari