Ministar finansija Grčke Janis Varufakis poslao je u petak pismo predsjedniku eurogrupe Jerunu Dajselblumu, u kom predlaže sedam ključnih reformskih mjera koje imaju za cilj da ubijede kreditore da Grčkoj omoguće novu tranšu finansijske pomoći, prenosi agencija Frans pres.
Dajselblum je pozitivno odgovorio na pismo Varufakisa, rekao je za Frans pres neimenovani grčki zvaničnik.
Među tim predloženim mjerama su planovi da se zauzda birokratija, poveća zarada od kockanja preko interneta i angažuju poreski inspektori koji nijesu profesionalci, uključujući turiste, koji bi pomogli akciju protiv lica koja izbjegavaju plaćanje poreza.
Varufakis je rekao ranije novinarima da je optimista pred razgovore u ponedeljak.
"Devetog marta ću dostaviti kovertu od šest mjera i razgovarati sa našim partnerima koje od mjera mogu biti odmah sprovedene", najavio je Varufakis u nedavnom intervjuu za grčku televizijsku stanicu "Star TV".
Nova vlada u Atini ima rok do aprila da dostavi predlog reformi svojim kreditorima (Evropskoj uniji i Međunarodnom monetarnom fondu) kako bi dobila "zeleno svjetlo" za svoj plan četvorogodišnjeg ekonomskog oporavka.
Međutim, do postizanja tog dogovora, zvanična Atina ostaje bez pristupa sredstvima koja su preostala u okviru paketa pomoći EU i MMF-a u vrijednosti od 240 milijardi eura.
Pored toga, Grčka će ovog mjeseca morati da pronađe oko šest milijardi eura kako bi otplatila dugovanja.
Varufakis je u intervjuu italijanskom listu Korijere dela sera najavio mogućnost novih izbora u Grčkoj, ili čak referendum o eventualnom finansijskom sporazumu sa EU.
"Ako ministri ne prihvate sedam velikih reformi koje je Grčka pokrenula da bi dobila sljedeću šansu preko potrebnog kredita moglo bi biti problema", upozorio je Varufakis. "Možemo ponovo raspisati izbore. Ili referednum. Situacija je još uvijek neizvjesna", kazao je on.
Prošli put kada je Grčka prijetila referendumom o kreditu u novembru 2011. na svjetskim tržištima je zavladala panika, evropski partneri su bili gnevni, a tadašnji premijer Jorgos Papandreu je ostao bez funkcije.
Varufakis je optužio EU da sprječava Grčku da izađe iz duboke recesije tako što odvraća investitore upozorenjima da bi njegova zemlja mogla biti izbačena iz eurozone.
"Grčka nije ponovo u recesiji jednostavno zato što nikada nije ni izašla iz recesije. Zbog deflacije nominalni bruto domaći proizvod (BDP) pada iako realni BDP raste. Ja želim da nominalni BDP raste", rekao je Varufakis.
Ministar je kazao da je smanjenje cijena politički iskonstruisano. "Ko će investirati u Grčku ako stalno slušaju kako će izaći iz eurozone?", dodao je Varufakis.
(Tanjug)
Komentari