Naučnici Univerziteta u Ilinoisu uspjeli su da riješe dugogodišnju prepreku u okviru genetskog inženjeringa u industiriji fermentisane hrane, prenosi B92.
Poznato je da alkoholna pića počivaju na procesu fermentacije, a stručnjaci su uspjeli da stvore vino pomoću specijalnog soja kvasca čiji genetički profil uključuje multiplicirane kopije gena.
Fermentisana hrana sadrži višestruke kopije gena u genomu, a svaku izmjenu unijetu u jedan gen u genomu ispraviće neizmijenjeni gen. Ovaj problem rješava takozvani “genomski nož”, tehnika koja uklanja neželjene vrste genoma. U pitanju je enzim zvani RNK-vođena Cas9 nukleaza koji omogućava genetski inženjering pivskog kvasca.
Modifikovana vrsta kvasca novu vrstu vina učinila bi znatno zdravijom jer višestruko povećava količinu antioksidansa resveratola, i suzbija malolaktičku fermentaciju koja stvara toksične supstance koje uzrokuju mamurluk.
Međutim, to ne znači da ćete vino moći da pijete u neograničenoj količini. Neka prethodna istraživanja pokazala su da genetika u velikoj mjeri određuje koliko će naš organizam biti podložan mamurluku. Ipak, ovo naučno otkriće moglo bi znatno da ublaži problem.
Komentari