Istoga dana će i mjesec biti optički veći, što znači da ćemo prisustvovati i pojavi poznatoj kao Supermjesec. Prvi kontakt Sunca sa Mjesecom, vidljivim iz Beograda, biće u 9 sati i 40 minuta, za kada meteorolozi najavljuju pretežno sunčano vrijeme.
- U 11 sati i 59 minuta Mjesec će sići sa Sunca, odnosno imaće posljednji kontakt sa Suncem, a maksimalno pomračenje biće u 10 sati i 49 minuta i tada će biti pokriveno 51 odsto sunčeve površine - obajašnjava za „Alo!“ sekretar Astronomskog društva „Ruđer Bošković“ Milan Jeličić, i dodaje da će potpuno pomračenje biti vidljivo oko Islanda i Grenlanda.
Naš sagovornik kaže da se uz odgovarajuću „opremu“ pomračenje može bezbrižno posmatrati jer će tom prilikom „štetnost” zračenja Sunca, odnosno energija koju emituje, biti dvostruko manja.
- Priroda je sama udesila da čak ni bebe, mada ih tome niko nije učio, ne gledaju u Sunce, jer bi direktno petominutno posmatranje dovelo do slepila. Pomračenje se prati kroz dobro zagaravljeno staklo sa obje strane ili pomoću projekcije. Drugi način je da uzmete (šestarom) probušeni papir i usmjerite ga prema Suncu, a u produžetku, na istoj osi, postavite drugi.
Tako ćete dobiti projekciju koju je bezbjedno posmatrati – savetuje Jeličić.
Što se tiče Supermjeseca, u pitanju je pojava koja nastaje činjenicom da njegova putanja oko Zemlje nije kružna, već elipsasta.
- Kada je Mjesec najbliži Zemlji imamo utisak da je na horizontu veći od solitera, ali ako ga izmjerimo, vidjećemo da je uobičajene veličine. U pitanju je samo optička varka, koja nastaje u poređenju sa objektima na Zemlji - objašnjava naš sagovornik.
On je dodao da će Opservatorija za ljubitelje neba biti otvorena, ali da neće biti posmatranja ukoliko bude oblačno.
Komentari