Ove svinje uglavnom tetoviraju pod anestezijom, a dizajni tetovaža variraju od želja vlasnika i naručilaca - od "Diznijevih" junaka do loga "Luja Vitona" i ostalih poznatih dizajnera. Neke svinje tetoviraju i tetovažama koje su popularne među zatvorenicima.
Na jednoj svinji obično rade tri tattoo majstora, a kasnije ona dobija pun tretman koji podrazumijeva masažu i hidrataciju kože.
Nakon što životinje uginu, njihove kože prodaju kolekcionarima za hiljade dolara. Primjera radi, jedna takva koža je prodata jednoj modnoj kući i od nje su navodno napravljene dvije torbe.
Prema riječima belgijskog tattoo majstora Vima Delvojea, koji je idejni tvorac ovog neobičnog trenda, svinje nisu izložene nikakvom zlostavljanju, već ih tretiraju do granice razmaženosti. On je ovaj neobični trend započeo 1997. godine, ali je odlučio da cijeli posao preseli u Kinu, gdje zakoni nisu toliko striktni kao u Evropi.
Uprkos njegovim tvrdnjama da životinje ne trpe nikakav bol, tokom posljednjih godina suočio se s ozbiljnim kritikama aktivista za zaštitu životinja. Oni su uvjereni da svinje pate, te ih oni maltretiraju samo u komercijalne svrhe, prenose Nezavisne.
"I svinje, baš poput kokošaka i krava, su veoma emotivne i osjećaju sve što bi osjetili i ljudi", izjavio je portparol PETA. On je dodao da je tetoviranje životinja okrutnost, zbog čega su svinje zasigurno uplašene i zbunjene.
"Talentovani umjetnici ne rade svoja djela na jadnim životinjama", kaže portparol PETA.
Međutim, tattoo majstor tvrdi da optužbe jednostavno nisu opravdane.
"Umjetnost je nešto što mora da fascinira ljude. A, kada ste bez ideje, onda teško da nekoga možete fascinirati", kaže on.
Komentari