Stanković će ispitati navode o švercovanim ljekovima
ilustracija

Crnogorska policija

Stanković će ispitati navode o švercovanim ljekovima

Vijest da je u Italiji uhapšeno 19 osoba koje su švercovale ljekove i isporučivali ih Crnoj Gori uznemirila je javnost. Nakon što su Dnevne novine danas objavile da su se ukradeni ljekovi navodno našli i u crnogorskim bolnicama oglasio se vrhovni državni tužilac Ivica Stanković koji je saopštio da će zatražiti da se provjere navodi medija o ovom slučaju.

Iz Agencje za ljekove je saopšteno da do sada nijesu primili niti jednu prijavu o sumnji u postojanje falsifikovanih ljekova, dok su u državnoj apoteci Montefarm i Upravi za inspekcijske poslove kazali da su o ovom slučaju sazanali iz medija. U Upravi policije su saopštili da im se italijanske kolege nijesu obraćale bilo kakvim zahtjevom povodom ovog slučaja. 

“Tužilaštvo će utvrditi da li u postupanjima određenih lica ima elemenata za koje se goni po službenoj dužnosti”, saopšteno je Dnevnim novinama iz VDT-a.

Podsjećamo da je u Italiji juče uhapšeno 19 osoba uključujući farmaceute, apotekare vlasnike i zaposlene u kompanijama, koje se bave trgovinom ljekova na veliko, kao i autoprevoznike iz više italijanskih regija.

Dnevne novine su danas prenijele navode italijanskih medija da je u blizini Milana razotkrievn međunarodni švercerski lanac ljekova. U pitanju su uglavnom skupi ljekovi za liječenje kancera i drugih teških oboljenja, čija cijena po kutiji dostiže iznos i do 10.000 eura, a koji su izuzetno osjetljivi na promjenu temperature.

Prema ocjeni italijanskih istražitelja, medikamenti su prilikom prepakivanja u novu ambalažu sigurno izgubili svoje terapijsko svojstvo zbog gubitka takozvanog "hladnog lanca", nakon čega su završavali u bolnicama.

Ljekove u krivotvorenoj ambalaži su prodavali veleprodajnim firmama u Njemačkoj, Engleskoj, Holandiji i Crnoj Gori.

Iz crnogorske Agencije za ljekove je saopšteno da do sada nijesu primili niti jednu prijavu o sumnji u postojanje falsifikovanih ljekova od strane zdravstvenog radnika, niti bilo kojeg subjekta uključenog u sistem snabdijevanja u Crnoj Gori. 

“U skladu sa Zakonom o ljekovima, prijava o otkrivenom falsifikovanom lijeku, odnosno čak i sumnja na postojanje falsifikata je obavezna u roku od 24 sata. Napominjemo i da nije bilo prijava da bilo koji lijek koji se korist protiv karcinoma pokazuje izostanak terapsijkog djelovanja, što se takođe od strane zdravstvenih radnika prijavljuje Agenciji”, navodi se u saopštenju Agencije za ljekove.

Oni su pojasnili da je prema informacijama kojima raspolažu kroz regionalnu saradnju i kontakte sa italijanskom Agencijom za ljekove  - AIFA (Agenzia Italiana del Farmaco), akcija hapšenja sprovela italijanska policije, te da i sama italijanska agencija nije direktno uključena u ovu akciju, već očekuju dodatne informacije koje će biti odmah dostupne i našoj Agenciji.

Podsjećaju da je tokom prethodne godine, Agencija takođe bila upoznata da su određeni falsifikovani ljekovi za liječenje karcinoma iz Italije bili distribuirani u više država EU, ali je provjerom ustnanovljeno da se ti ljekovi nisu nalazili na tržištu Crne Gore.

Iz Agencije kao važnu je napominju i da Crna Gora, kao zemlja koja nije članica EU, ima još uvijek drugačije procedure uvoza, odnosno u Crnoj Gori ne postoji mogućnst tzv. paralelnog uvoza koji postoji u zemljama EU koji  omogućava da se ljekovi uvoze/izvoze u EU bez dodatnih dozvola i provjera. 

“U Crnoj Gori je registrovano više desetina ljekova za liječenje karcinoma od različitih proizvođača koji svi moraju ispuniti veoma stroge uslove u pogledu proizvodnje i kontrole ovih ljekova koji su ekvivalnetni onima u EU.  Informacije o svim ljekovima koji imaju dozvolu za promet u Crnoj Gori možete naći na portalu Agencije http://calims.me u dijelu Ljekovi/Humani/Registar i spiskovi ljekova”, naveli su između ostalog iz Agencije za ljekove i dodaju da na osnovu do sada prikupljenih informacije, imaju razloga da vjeruju da legalni lanac snabdijevanja u Crnoj Gori nije ugrožen, odnosno da se u njemu ne nalaze falsifikovani ljekovi. 

O ovom švercu ljekova u državnoj apoteci Montefarm, kako su saopštili, saznali su iz medija. 

“Procedura nabavke ljekove u Crnoj Gori je takva da se medikamenti, pa čak i citostatici, koje Montefarm distribuira nabavljaju putem tendera. Da bi lijek bio bio u prometu mora biti registrova od strane Agencije za  ljekove i medicinska sredstva ili imati neophodnu prateću dokumentaciju. Za liječenje kancera u Crnoj Gori koristi se širok dijapazon medikamenata od različitih proizvođača i dobavljača. Svi ljekovi koji su u prometu u našoj državi, a koje Montefarm distribuira podliježu kontroli Agencije za ljekove i medicinska sredstva”, kazala je PR Montefarma Vlatka Raičković.  

Prema njenim riječima ljekovi koji se nalaze u prometu moraju imati registraciono rješenje izdato od Agencije za ljekove, ukoliko nemaju, moraju imati GP sertifikat proizvođača iz zemalja EU ili bivše SFRJ, u kojima se nalaze u prometu. 

“Zdravstveno- sanitarna inspekcija je u 2014.  obavila 423 inspekcijska nadzora u oblasti farmacije. Utvrđene nepravilnosti su se odnosile na izdavanje ljekova bez recepta, da u apotekama u trenucima inspekcijskog nadzora nije prisutan diplomirani farmaceut, ili da deklaracija nije prevedena na službeni jezik, crnogorski. Svi ljekovi koji je pregledala zdravstveno- sanitarna inspekcija upisani su u registrar odabranih ljekova  Agencije za ljekove i medicinska sredstva CALIMS ili su imali dozvolu Agencije za uvoz”, saopštila je za Antenu M PR Uprave za inspekcijske poslove Iva Čukić.

Uprava policije: Zatražili smo provjeru navoda od kolega iz Italije

U Upravi policije su saopštili da im se njihove italijanske kolege nijesu obraćale bilo kakvim zahtjevom povodom medijskih navoda o navodnom švercu ljekova protiv karcinoma.

"Budući da se danas u medijima pojavila informacija da se takva policijska akcija sprovodi u Italiji, te da je u tim navodima spominjana i Crna Gora, NCB Interpol Podgorica se već obratio NCB Interpol Rim sa zahtjevom u kojem je zatražena provjera pomenutih informacija koje su naši mediji prenijeli“, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.