"Procenjujemo da je iz čitave Evrope u Siriju otišlo 5.000 do 6.000 pojedinaca", rekla je Jurova u intervjuu za francuski list "Figaro", dodajući da je stvarni broj vjerovatno mnogo veći, ali se ne može utvrditi zbog problema u ulaženju u trag stranim borcima koji učestvuju u konfliktima, prenijela je agencija AFP.
"Posle terorističkih napada u Parizu i Kopenhagenu odlučili smo da ne treba da dopustimo sebi da nas vodi strah", rekla je Jurova govoreći o dva napada islamista u francuskoj prijestonici u januaru ove godine, kao i pucnjavi u kulturnom centru u glavnom gradu Danske, koja se odigrala nedugo potom.
Fokusiranje na one koji pokušavaju da otputuju za Siriju da bi se priključili džihadistima ili na one koji se vraćaju iz tog konflikta predstavlja "zakasnjelu intervenciju", istakla je Jurova.
Evropska komesarka je navela da EU umjesto toga želi da unaprijedi prevenciju kao sredstvo smanjenja stalnog odliva evropskih državljana, što podrazumijeva i istraživanje različitih razloga, osim vjerskih, zbog kojih se ljudi priključuju džihadističkim grupama.
Britanski stručnjaci su kod onih koji su se odlučili da napuste svoje porodice i odu za Siriju takođe uočili "želju za avanturom, dosadu, nezadovoljstvo njihovom životnom situacijom ili slabe izglede u budućnosti", rekla je Jurova.
Ona je dodala da se EU takođe fokusira na bržu razmjenu informacija između policije i sudskih vlasti država članica, u cilju bolje razmijene obavještajnih podataka.
Islamska država, koja drži kontrolu nad velikim djelovima Sirije i Iraka i proglasila je "islamski kalifat", dosad je privukla na hiljade stranih boraca, među kojima ima i dosta onih sa Zapada.
Tanjug
Komentari