Rezolucija Evropskog parlamenta za nas je neobavezujuća
Redžep Tajip Erdogan

Erdogan poručio

Rezolucija Evropskog parlamenta za nas je neobavezujuća

Turski predsjednik Recep Tajip Erdogan je u obraćanju na Tursko-kazahstanskom privrednom forumu kazao da je Turska u svojoj istoriji uvijek bila izvor pravde, povjerenja i blagostanja, kako za građane koji su živjeli unutar njenih granica tako i za stanovnike zemalja regiona, javlja Anadolija.

Erdogan se dotakao i jučerašnje rezolucije Evropskog parlamenta u kojoj je događaje iz 1915. godine okarakterisao genocidom te istakao da oni koji pokušavaju optužuju Tursku i turski narod čine nepravdu prema istoriji.

"Oni koji pokušavaju prisiliti Tursku da kao nepobitnu činjenicu prihvati genocid, odnosno nešto što se u prošlosti zasigurno nije desilo, uzalud to pokušavaju. U tom smislu, odluke koje se donose u parlamentima za nas su neobavezujuće. Sve izjave političara u vezi s time za nas su neobavezujuće, kao što je i odluka Evropskog parlamenta", rekao je Erdogan, dodajući da Turska nema nikakvih problema s armenskim narodom.

"Turska nema nikakav problem s armenskim narodom. Vjerujte da patnje koje je doživio naš narod u istom periodu nisu ništa manje nego veće. Takođe, naše prijateljstvo prema Armenima još uvijek postoji i traje", kazao je turski predsjednik.

Podsjetio je da je Turska ranije pružila ruku pomirenja Armeniji.

"Armeniji sam 23. aprila pružio ruku pomirenja, ali, nažalost, naša ruka je ostala u vazduhu. Države i organizacije, koje koriste događaje iz 1915. godine kako bi donijeli odluku protiv naše zemlje sigurno nemaju za cilj da štite prava Armena niti da se s njima saosjećaju. Ovakvim odlukama se zloupotrebljavaju Armeni i ispoljava se neprijateljstvo prema Turskoj", rekao je Erdogan.

Turski predsjednik je ponovo uputio prijateljski poziv Armenima.

"Istoriju ostavimo istoričarima. Hajde da gradimo novu budućnost u svjetlu naših zajedničkih interesa i zajedničke prošlosti", istakao je turski predsjednik.

Podsjećamo, događaji iz 1915. godine desili su se, dakle, u toku Prvog svjetskog rata kada se dio armenskog stanovništva koji je živio u Osmanskom carstvu pridružio Rusima koji su upali na teritoriju i pobunili se. Ti događaju su predmet spora između Armenije i Turske. Armenski lobi na međunarodnij sceni radi na prikupljanju podrške da su Armenci tada bili žrtve "genocida", dok Turska smatra da bi ocjenu o karakteru tih dešavanja trebali dati historičari, a veliki broj njih se ne slaže s tvrdnjama proarmenskih krugova, piše Anadolija.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.