Više hiljada ljudi doputovalo je na Galipolje da obilježi 100 godina od bitke, a među njima je i veliki broj dalekih rođaka poginulih vojnika, veterana i turista, prenosi Blic.
Svečanostima na poluostrvu Galipolje, na zapadu današnje Turske, prisustvovaće britanski prinčevi Čarls i Hari, čija je zemlja pretrpjela najveće gubitke među savezničkim snagama u pokušaju osvajanja Istanbula.
Premijeri Australije i Novog Zelanda Toni Abot i Džon Ki i turski predsednik
Redžep Tajip Erdogan takođe će učestvovati u ceremonijama, prenio je Bi-Bi-Si.
Među 20 svjetskih lidera koji će prisustvovati obilježavanju stogodišnjice bitke biće i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
U vode kod Galipolja doplovili su i ratni brodovi savezničkih snaga, koji će izvjesti počasnu paljbu za mornare koji su poginuli u toj operaciji. Trupe sila Antante su se u aprilu 1915. godine iskrcale na poluostrvo Galipolje u namjeri da se približe Konstantinopolju, današnjem Istanbulu, i da ga zauzmu, kako bi iz rata izbacile Otomansko carstvo, saveznika Njemačke.
Britanskim i francuskim snagama pomoć su pružile i Australija i Novi Zeland, kojima je to bila prva bitka kao nezavisnih država i u kojoj su imale i prve veće ljudske gubitke. U borbi je poginulo 10.000 njihovih vojnika.
Poslije osam mjeseci borbi, savezničke snage su se povukle, a bitka kod Galipolja je postala jedan od najvećih uspjeha Otomanskog carstva u Prvom svjetskom ratu. Komandant koji je u bici predvodio turske vojnike Mustafa Kemal Ataturk je kasnije osnovao modernu tursku državu.
Kod Galipolja stradalo je ukupno 141.000 vojnika. Među njima je bilo 35.000 Britanaca, 10.000 Francuza i 86.000 Turaka.
Komentari