Anemija kod djece dovodi do problema u  fizičkom i intelektualnom razvoju
Ilustracija

Pedijatri upozoravaju

Anemija kod djece dovodi do problema u fizičkom i intelektualnom razvoju

Pedijatri upozoravaju da nedostatak gvožđa u krvi djece dovodi do nepopravljivih negativnih posljedica po pamćenje i umnu sposobnost, te savjetuju da se o tom pitanji posebno vodi pažnja pri ishrani djece.

Profesorica onkologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Kirikaleu Merjam Albajrak tvrdi da anemija i nedostatak gvožđa kod djece uzrokuju nepopravljive posljedice po njihove umne sposobnosti i ističe da je anemija sve češći zdravstveni problem kod mališana u svijetu, piše Anadolija.

Ukazujući neophodnost jačanja svijesti javnosti o problemu anemije, posebno kod djece u razvoju, Albajrak je kazala da je ta bolest dovodi i do drugih problema u organizmu.

"Anemija smanjuje sposobnost pamćenja kod djece. Kasnije dovodi do različitih epileptičnih i drugih psiho-fizičkih oboljenja. Zato je od ključne važnosti da se na vrijeme detektuje problem i reagira na odgovarajući način. Sindromi koji ukazuju na problem anemije kod djece se pretežno manifestuju malaksavošću, gubljenjem apetita i neraspoloženju, ali anemija može biti i tihi problem bez ikakavih simptoma. Generalno je najvažnije da roditelji čestim posjetama doktoru kontrolišu zdravlje svoje djece i ne ignorišu nikakve promjene u ponašanju i stanju djeteta", kazala je Albajrak.

Naglašavajući važnost pravilne ishrane djece, Albajrak je kazala da se djeci mora osigurati dovoljno proteina kojih ima u namirnicama poput crvenog mesa i jaja, ali da se djeci, posebno u dobi do dvije godine, ne bi trebale davati više od dvije čaše mlijeka, jer i mlijeko kao dobra namirnica u prekomjernim količinama može dovesti do anemije.

Govoreći o tradicionalnim pogreškama u ishrani djece, Albajrak je dodala da konzumacija čaja i kafe takođe može dovesti do pojave anemije, a da s druge strane djeci u većim količinama treba davati pekmez od jabuke.

"Roditelji ili odgajatelji djece moraju biti pažljivi pri ishrani djece. Anemija kod djece može imati nesagledive posljedice u njihovom kasnijem životu. Sa pouzdanošću možemo reći da pravilnom ishranom i sprječavanjem pojave anemije odgajamo zdraviju, ali i inteligentniju djecu", zaključila je Albajrak.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.