Urbano baštovanstvo je pravac koji promoviše pretvaranje zajedničkih dvorišta i javnih prostora ispred zgrada u voćnjake, povrtnjake, bašte sa cvijećem. O njima se dobrovoljno brinu stanari, a biljke bi trebalo uzgajati po ekološkom principu, upotrebom organskih đubriva, biopesticida i korišćenjem kišnice za zalivanje.
Dvorište više nije samo mjesto za uživanje i opuštanje, već i prostor za gajenje ukrasnih i korisnih biljaka, a zbog ekonomske krize sve više mladih počinje da proizvodi voće i povrće.
Novoizgrađene zgrade po pravilu imaju male balkone, pa su se dizajneri saksija i baštenskog nameštaja potrudili da budu inovativni i omoguće uzgajanje biljaka na malom prostoru. Veoma su popularni minijaturni vrtovi u modernim saksijama, koje su grupisane po bojama i oblicima, kao i vertikalni vrtovi koji se postavljaju na zid terase. U njima može da se gaji povrće sa malim korenovim sistemom, začinsko bilje, sukulenti i sedumi, prenose "Novosti".
Ove sezone u modi su pastelne nijanse vrtnog namještaja koje po želji, možete da prošarate bojom fuksije, pink i petrolej plavom. Cilj je da se dočara rustičan ambijent, uz detalje tirkizne i plave boje.
Očigledno, vrijeme savršeno uređenih vrtova je prošlo. U modi su bašte koje izgledaju prirodno, pomalo i zapušteno. Izbor biljaka je prilagođen mikroklimi. Akcenat je na vrstama koje ne traže mnogo njege, a doprinose očuvanju ekosistema.
Komentari