Plesan
Mašine za led najčešće imaju plesan. Ovaj problem nastaje kada se zamrzivači često otvaraju i zatvaraju, a vlažna mjesta podstiču razmnožavanje gljivica i plesni. Na čak 10 odsto leda nalazi se buđi. Ledomati se rijetko čiste, a upotrebljava se voda iz slavine. Temperatura zamrzavanja nije dovoljna da ubije bakterije.
Dovoljna je mala količina kontaminirane vode da bi led bio zagađen.
Fekalije
Ako koristite lopaticu za vađenje leda a da prethodno niste oprali ruke, vrlo lako će sve što ste imali na rukama, uključujući i ostatke fekalija, završiti na toj lopatici, a zatim i u ledu.
Oprez i kod kuće
Isto važi i za stan, ako koristite plastične posude za led. Ako ih dirate ili vadite prljavim rukama, rizikujete da eventualne mikrobe i bakterije s njih prenesete i na led. Ako želite da smanjite mogućnost kontaminacije, bolje je da koristite vrećice za led i prilikom vađenja leda uvijek dobro operite ruke.
Kada sami pravite led operite posudu za led nakon svake upotrebe i dobro prosušite kako biste smanjili opasnost od zaraze.
Veliki problem može da bude loša higijena u restoranima. Istraživanja su pokazala da se, osim koliformnih bakterija, u kockicama leda često nalaze i bakterije ešerihije koli, Helicobacter pylori i Listera monocytogenes.
- Vlaga jeste pogodno područje za bakterije. Veoma je bitno da temperatura ledomata bude odgovarajuća. Higijena je uvijek na prvom mjestu - rekla je dr Radmila Šehić za "24sata".
Normalan imunološki sistem može da podnese te kontaminacije, ali opasnost prijeti ako se zbog loše higijene preko leda rašire neki opasniji virusi ili kad je riječ o osobi s narušenim imunitetom.
(24sata.rs)
Komentari