Belgija Draškovića, koji je juče uhapšen u Splitu, traži zbog ubistva albanskog emigranta Envera Hadrija, predsjednika Pokreta za ljudska prava, koji je ubijen krajem februara 1990. godine u centru Brisela, javio je hrvatski portal "Index".
Drašković je, javlja taj portal, tokom ispitivanja u splitskom sudu negirao povezanost sa ubistvom Hadrija.
Andrija Drašković i ranije je boravio u Hrvatskoj, a 2006. godine dao je opširan intervju Jutarnjem listu u kojem je naveo kako se u Hrvatskoj osjeća kao kod kuće.
Mediji su nedavno su o ubistvu Hadrija pisali u kontekstu hapšenja hrvatskih obavještajaca Zdravka Mustača i Josipa Perkovića i njihovih dobrih veza sa kolegama iz Srbije.
"Istaknuti pripadnik srpskog podzemlja"
Index o Draškoviću piše kao o jednom od istaknutijih pripadnika srpskog podzemlja, koga su mediji i pojedinci dovodili u vezu sa organizacijom ubistva Željka Ražnatovića Arkana, ali se na suđenju pojavio tek kao svjedok.
Navodno se radilo o jednoj od poslednjih likvidacija u režiji jugoslovenske Udbe, odnosno SDB-a, a a kao izvršitelji navedeni su Andrija Lakonić, Veselin Vukotić i Darko Ašanin.
Lakonić je ubijen u beogradskom kafeu "Nana" nepunih mjesec dana nakon likvidacije Hadrija, i to posle svađe s Vukotićem i Ašaninom, koji je ubijen 1998. godine u svom kafiću Koloseum na beogradskom Dedinju.
Drašković je krajem 2013. godine izašao iz zatvora u Sremskoj Mitrovici gdje je služio kaznu za ubistvo Zvonka Plećića Pleće u beogradskom restoranu "Knez" 2000. godine.
Bio je osuđen na devet godina zatvora, ali mu je kazna smanjena za dvije godine i tri mjeseca, a mediji su izvještavali i o tome kako je 2007. godine uhapšen u Frankfurtu i prebačen u Italiju zbog antimafijaške istrage šverca cigareta i droge.
Ubrzo je, međutim, pušten na slobodu zbog nedostatka dokaza.
Kaucija od 100.000 evra
Draškovićev advokat Željko Gulišija ponudio je sudu jemstvo od 50.000 evra, ali je sud je odredio jemstvo od 100.000 kako bi se Drašković branio sa slobode, uz privremeno oduzimanje pasoša.
Komentari