Šta bi mogla Grčka ako izađe iz evrozone?
ilustracija

Evroizacija

Šta bi mogla Grčka ako izađe iz evrozone?

Jednostrana evroizacija, koju su sproveli Crna Gora i Kosovo, koje ne pripadaju evrozoni i sistemu Evropske centralne banke, mogla bi biti teoretski model i za Grčku posle izlaska iz evrozone, ocjenjuje bečki dnevnik Standard.

Kosovski ekspert Kujtim Dobruna za bečki dnevnik kaže da je jednostrana evroizacija donijela visoku stabilnost cijena i minimalizovala je rizik kursnih razlika, prenosi Tanjug.

Negativna strana je, objašnjava, to što Kosovo ne raspolaže sa gotovo nijednim instrumentom monetarne politike.

Za male privrede, kao što su Crna Gora i Kosovo, prema njegovim riječima, ima smisla da imaju režim fiksnog kursa prema evru, jer su inače njihove mogućnosti vođenja nezavisne monetarne politike ograničene.

Bečki dnevnik podsjeća da su Crna Gora i Kosovo 2002. "evroizovane", nakon što su građani izgubili povjerenje u dinar zbog visoke inflacije.

Dobruna podsjeća da je na kosovskom tržištu dinar zamijenjen njemačkom markom, te da se gotovo podrazumijevalo da će biti uveden evro koji se koristi u Monaku, Andori, San Marinu, Vatikanu i u francuskim prekookeanskim teritorijama.

Za razliku od Crne Gore, dodao je, Kosovo sa Evropskom centralnom bankom (EZB) ima dogovor o evroizaciji.

Njemačka Bundesbanka je na pitanje Standarda saopštila da nije bila uključena u uvođenje evra na Kosovu, dok je odgovor te finansijske institucije u vezi Crne Gore izostao.

Bundesbanka, međutim, ukazuje da je Austrija imala centralnu ulogu u evroizaciji Crne Gore i Kosova, i da i dalje ima važnu ulogu.

"Prema našim informacijama je prva opskrba, kao i tekuće snabdjevanje i povlačenje uslijdilo preko austrijske banke. To podrazumijeva i zamjenu starih novčanica i kovanica", navode iz njemačke banke.

Portparol Nacionalne banke Austrije Kristijan Gutlederer rekao je za Štandard  da je tačno da se iz Austrije vrši izvesjno snabdjevanje, ali preko austrijskih komercijalnih banaka.

U svetskom monetarnom sistemu formirala su se dva važna monetarna bloka - dolarski i evroblok.

U evrobloku, pored država evrozone i evroizovanih zemalja, postoje i zemlje koje su fiksirale kurs svoje valute prema evru. Među tim državama su Danska, Bugarska, Makedonija, Bosna i Hercegovina, dok je Hrvatska samo privremeno svoju valutu stabilizovana prema evru.

Među 59 država koje se ubrajaju u evro-blok su i one afričke države koje su do druge polovine 20. vijeka zavisile od zemalja koje danas pripadaju monetarnoj uniji.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.