Takođe, on smatra da Grčkoj potom treba dati humanitarnu pomoć kako bi sprovela taj proces, prenijeli su britanski listovi Guaradian i Telegraph.
Istovremeno, dopisnik Euronews-a izvještava da su grčki zvaničnici demantovali da je Njemačka predložila da Grčka bude "ukonjena" iz eurozone na pet godina.
Prema prvom scenariju, kako piše FAS, Grčka bi trebalo da poboljša postojeće prijedloge reformi, i da izvrši transfer imovine u vrijednosti oko 50 milijardi eura koja bi bila prodata da se plate dugovi, prenosi Guardian i napominje da nije jasno koja imovinu imaju na umu. (Ostrva? Partenon možda?, piše na sajtu Guardiana).
Druga opcija predviđa da Grčka napusti monetarnu uniju najmanje na pet godina i da restrukturira svoj dug. Zemlja bi ostala članica EU i dobijala i dalje "pomoć za podsticanje rasta, humanitarnu i tehničku pomoć".
Britanski Telegraph u svojoj informaciji na istu temu, dodaje da "njemački ministar finansija odbija komentar o ovome, za sada".
Ministri finansija zemalja 19-člane eurozone okupili su se danas na vanrednom sastanku u Briselu, gdje treba da donesu konačnu odluku da li će Grčka zadržati zajedničku evropsku valutu, ili biti primorana da štampa sopstveni novac.
Pred ministrima eurogrupe nalazi se prijedlog reformi koji je dostavila grčka vlada, što je bio uslov kreditora da razmotre zahtjev koji je Atina uputila ranije ove nedjelje za dobijanje trogodišnjeg kredita iz fonda Evropskog stabilizacionog mehanizma.
Komentari