Protiv plana dalje pomoći Grčkoj, mogli bi da glasaju i poslanici iz vladajuće Socijademokratske stranke (SPD) vicekancelara Zigmara Gabrijela, navode mediji i dodaju da, većina, ipak, nije dovedena u opasnost, prenosi Tanjug.
Od 311 poslanika demohrišćana, oko 70 njih je kritički rapsoloženo prema trećem paketu pomoći Grčkoj, navode mediji, koji pišu da bi 50, a možda i 60 poslanika na kraju moglo glasati protiv, a time i protiv stava sopstvenog poslaničkog kluba.
"Mi ponovo za puno para kupujemo malo vremena", rekao je najpopularniji iz "tabora protiv" Volgang Bozbah iz Hrišćansko-demokratske unije, koji čak, kako navode mediji, razmišlja o svom povlačenju.
Grčka je ovog vikenda uspjela da obezbijedi sporazum o trećem paketu medjunarodne finansijske pomoći koji joj je bio preko potreban, kao i da izbjegne izlazak iz evrozone, nakon maratonskih pregovora u Briselu koji su potrajali duboko u noć.
Njemački ministar finansija Volgang Šojble koji je je prije par dana izašao sa predlogom o privremenom odlasku Grčke iz evro-zone, navukao je na "svoju glavu" mnoge kritike iz redova opozicije, ali i svojih koalicionih partnera SPD.
Zamjenik šefa SPD Ralf Štegner zahtjevao je od Merkelove da u pitanju rješenja Grčke krize smiri Šojblea.
"Merkel se, naime, mora pobrinuti za svog ministra finansija- dogovori od ovog vikenda važe, na kraju krajeva, za cijelu vladu u Berlinu", rekao je Štegner i ukazao na kompetencije Merkelove.
"Savezni kancelar ima kompetenciju za određivanje pravca", rekao je Štegner i dodao da je to, kao i u slučaju šefa grčke vlade Aleksisa Ciprasa.
Osim Štegnera i zamjenik šefa poslanickog kluba SPD u Bundestagu Karsten Šnajder kritikovao je Šojbleov prijedlog o privremenom izlasku Grcke iz evro-zone kao "tešku grešku" i "narušavanje povjerenja".
On je istakao da ce se zato morati razjasniti da li je Šojble narušio prava Bundestaga, a mediji ocjenjuju da Šojbleov plan dijeli SPD.
Komentari