Danas je veliki praznik - Sveti Ilija: Svaki rad u polju je zabranjen!
Sveti Ilija se obilježava u danu kada se mijenja vrijeme

Jedan od najvećih praznika srba

Danas je veliki praznik - Sveti Ilija: Svaki rad u polju je zabranjen!

Danas je veliki praznik! Srpska pravoslavna crkva i vjernici praznuju dan Svetog Ilije, koji je uz Svetog Nikolu najpoštovaniji svetac u srpskom narodu.

Ovog sveca praznuju i ćurčije, zanatlije koje prave odjevne predmete od kože, terzije, izrađivači narodnih nošnji, kožuhari, lončari i grnčari, berberi, duvandžije, zlatari, puškari, kantardžije, električari i vodeničari, autolimari i taksisti.

Sveti Ilija, u narodu poznat i kao Gromovnik, prorokovao je 25 godina. Bio je bogovidac i čudotvorac. Kada se Ilija rodio, njegov otac Savah vidio je oko njega anđele koji ga povijaju ognjem i hrane plamenom, što je bilo znamenje njegovog plamenog karaktera i sile ognjene. Mladost je proveo u dubokom razmišljanju i molitvi, često sam u pustinji.


Velikim čudesima Ilija je dokazao silu i vlast Božju. Zatvorio je nebo i kiša nije padala tri i po godine, a ognjem sa neba zapalio je žrtvu Bogu svome. Molitvom je potom poslao kišu na zemlju, čudesno umnožio brašno i ulje u kući udovice u Sarepti i vaskrsao joj umrlog sina. Caru Ahavu i njegovoj ženi Jezavelji prorekao je ružnu smrt, što im se i desilo. Pred smrt je uzeo za nasljednika u proročkom zvanju Jelisija i, najzad, otišao na nebo u ognjenim kolima koja su vukli ognjeni konji. Predanje zato kaže da se on uvijek vozi u ognjenim kolima u koja su upregnuta četiri konja iz čijih nozdrva suklja plamen. Grmljavina nije ništa drugo do njegova tutnjava po nebu. Tri dana prije i tri poslije Svetog Ilije u narodu se zovu “kresovi” i tada žene ne peru košulje da se ne bi iskrzale. Na Svetog Iliju ne ulazi se u vinograde, a vjeruje se da tada ni orlovi ne piju vodu, nego pište u vazduhu. Kaže se da se Sveti Ilija obilježava u danu kada se mijenja vrijeme - do podne je ljeto, od podne jesen. Zato se od danas više ne kupa u rijekama i važi krilatica: „Od Svetog Ilije sunce sve milije“.


Svetog Iliju narod smatra najsilovitijim među ognjenim svecima, pa ga svetkuje s ogromnim strahopoštovanjem. Srbi su, prelazeći u hrišćanstvo, mnoge osobine starog boga Peruna prenijeli na Svetog Iliju, koji, kao Perun, upravlja munjama i gromovima. Vjeruje se da bi Sveti Ilija sve popalio i pobio, samo kada bi znao da je današnji dan njegov, ali mu sestra Ognjena Marija ne dopušta da to dozna. Na Svetog Iliju se ne radi u polju da usjevi ne bi sagorjeli od sunca. Običaj je da se o Svetom Iliji za žrtvu prinosi najstariji pijetao u domaćinstvu.

Svetoga Iliju svetkuju i Srbi koji su primili islam.

Izvor: Alo