Ove godine radikalno je umanjen budžet smotre. U trci za “Tigrove” učestvuju po pravilu debitantski, ili drugi filmovi, koji su ove godine bili u znaku mučnih, često bizarnih tema
FINANSIJSKI problemi filmske industrije stigli su i do “oaze” roterdamskog festivala, koji već godinama podržava mlade autore iz svih krajeva svijeta. Ove godine radikalno je umanjen budžet smotre (za 20 odsto), ipak organizatori su se, kako tvrdi direktor Rutger Volfson, sa tim uspješno izborili. Mnogo ozbiljniji udar na čitavu manifestaciju, došao je kroz politiku nove vlade, koja je odustala od ranijeg nivoa finansiranja holandske filmske produkcije. Zahvaljujući domino efektu to se prenelo na brojne prateće fondove ove manifestacije poput “Huberta Bala” i “Sine Marta”
Kao kontraargument, organizatori su čak dva holandska filma (“Uskrsnuće kopileta” Gida van Drila i “Ćutljiva” Rikija Rijnekea) uvrstili u konkurenciju za nagradu “Tigar”, što je izuzetak u odnosu na prethodne godine, mada im to nije mnogo pomoglo da ublaže efekte restriktivne politike Ministarstva kulture. Da nevolja bude veća, očigledno da je došlo i do zamora materijala kod publike, barem kada je u pitanju glavni takmičarski program.
Što se tiče učešća naše kinematografije (koja se takođe prema najavama suočava sa teškim vremenima u načinu finansiranja), poslije uspešnih predhodnih godina, kada smo na programu “Svetla budućnost” imali “Tilvu Roš“ Ležajića, a u selekciji “Spektri kratkih” - “Ja već jesam” Komljena, ili lani kada je dobitnica jednog od “Tigrova” bila Maja Miloš za film “Klip”, ove godine nije nas bilo ni u jednoj selekciji. To je ozbiljan korak unazad. Jedini se i ovoga puta u programu “Svetla budućnost” našao film “Nestajući pejzaž” autora, našeg porijekla, iz Singapura - Vladimira Todorovića. U istoj kategoriji bila je i “Krivina”, kanadske produkcije, na temu trauma rata i migracije, autora porijeklom iz BiH Igora Drljače. Sve u svemu veoma skromno.
izvor:(večernje novosti)