Norvežani tope blago

Norvežani tope blago

Norveška je spremna da iskoristi svoju uštedu od prodaje nafte u pokušaju da očuva ekonomiju i da zaustavi rast nezaposlenosti.

Nezaposolenost je počela da raste nakon najvećeg pada cijena nafte od krize 2008. godine.

Vlada zemlje koja važi za najvećeg proizvođača nafte i gasa u Zapadnoj Evropi priprema nacrt budžeta koji predviđa korišćenje fonda od 875 milijardi dolara za otvaranje novih radnih mjesta i ublažavanje krize. 

Premijerka Norveške Erna Soldberg kaže da će budžetski rashodi dogodine biti čak i veći nego u ovoj godini, a biće usmjereni na ekonomske reforme, na borbu protiv nezaposlenosti i na rješavanje pitanja konkurentnosti. 

Norveška odbija da svoju situaciju nazove kriznom, iako usporavanje ekonomije prijeti da pogasi više radnih mjesta nego što je bilo izgubljeno u vrijeme finansijskih potresa 2008. Zemlja se priprema za najveće smanjenje investicija od 2000. godine u naftnom sektoru, a naftne kompanije su već ukinule više od 20.000 radnih mjesta. 

Nezaposlenost u Norveškoj je dostigla 11-godišnji maksimum od 4,3 odsto, mada je on i dalje mnogo niži nego u većini evropskih zemalja. 

Radi podrške norveškoj ekonomiji došlo je i do slabljenja nacionalne valute – krune, koja je za posljednjih 12 mjeseci pojeftinila za devet odsto prema euru.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.