Nemoguće je utvrditi jedan univerzalan razlog koji važi za sve muške zlostavljače, ali tu se uvijek radi o nekoj vrsti nemogućnosti kontrolisanja impulsa. Ipak, postoje dva scenarija.
- Ili se radi o patologiji, dakle o bolesti, ili se radi o muškarcima koji su puni frustracija i bijesa, pa ga ispoljavaju na taj način. Frustracije dolaze sa svih strana, a da bi digao ruku na ženu muškarac mora i da ima problema sa kontrolisanjem impulsa - ističe psiholog Radmila Grujičić, piše 24sata.
Ipak, već dugo se vodi diskusija među svjetskim psiholozima da li latentna homoseksualnost može da utiče na agresiju kod muškaraca. Ovo je posebno istaknuto u dijelovima svijeta u kojima se gej populacija ne prihvata baš najbolje, kao što je slučaj kod nas, pa takvi muškarci žive u zajednicama sa ženama kako bi odžali društveni ugled kod prijatelja i porodice, iako se ne osjećaju zadovoljno.
Vremenom to dovodi do skupljanja nezadovoljstva i drustracija, što lako može da eskalira u vidu agresivnog ponašanja. Ovo ima logike, kaže sagovornica, jer je to veliki pritisak na muškarca.
- Muškarci su u takvoj situaciji pod velikim stresom, puni su frustracije, nezadovoljstva i bijesa, jer ne mogu da budu ono što jesu. Zato može da dođe do agresije, ali ne samo prema ženama, nego generalno do agresivnijeg ponašanja. Sa prijateljima, sa porodicom, pa i na fudbalskim utakmicama. Ako pokušavaju da žive skriveno, oni onda na ovaj način stavljaju masku i trude se da izgledaju muževnije - objašnjava Grujičić.
Jaki i agresivni impulsi, koji se teško kontrolišu, gotovo nikad ne dolaze sami od sebe (osim ako nije riječ o patologiji) te su uvijek odgovor na nešto dublje. Jedna od tih stvari je činjenica da muškarac, zapravo, uopšte ni ne želi da bude sa ženom.
- Pozadinu agresivnog ponašanja je uvijek teško odrediti, ali ovo može da bude jedan od razloga. Suštinsko nezadovoljstvo samim sobom i vezom u kojoj se nalazimo može da bude veliki okidač. Drugi, izuzetno čest razlog, jeste loša komunikacija sa obje strane. Naravno, nasilje nikad ne može da bude opravdano i dizanje ruke na ženu je uvijek za svaku osudu, ali treba imati u vidu da žene u ovakvim situacijama mogu da pogoršaju stvari vrijeđanjem i psihičkim zlostavljanjem partnera. Zato je zdrava komunikacije jedino rješenje - ističe psiholog.
Treća stavka je i kultura u kojoj živimo, a u kojoj se, nažalost, muškarac i dalje smatra dominantnom figurom u braku, a na udaranje žene se gleda kao na nešto najnormalnije. Upravo zato, kaže psiholog, treba zakonskim regulativama stati na put nasilnicima i podići svijest o tome da batine, ma iz kog razloga bile, nikad nisu dobro rješenje.
Komentari