Plač nam pomaže da se osjećamo bolje i budemo srećniji
ilustracija

Najbolji lijek

Plač nam pomaže da se osjećamo bolje i budemo srećniji

Smijeh je najbolji lijek, kaže se. Ali i ako se dobro isplačemo, pomaže.

Studija holandskih naučnika kaže da plač možda mijenja hemiju u ljudskom mozgu. Druga mogućnost je da je olakšanje nastupilo zbog toga jer se nakon plača više trudimo da budemo što srećniji. Bez obzira na to koji je razlog, dobro je plakati,prenosi B92.

Šezdeset učesnika istraživanja snimano je dok su gledali dva tužna filma, a praćeni su i najmanji nagovještaji suza. Upitani su kako su se osjećali na početku i na kraju pojedinog filma. Snimci su pokazali da češće i lakše plaču žene. Osobe koje nisu plakale izjavile su da nema razlike u tome kako se osjećaju prije i nakon gledanja filma. Oni koji su suzbijali suze bili su tužniji nego prije gledanja filma. 

Tuga nije dugo trajala i nakon dvadesetak minuta vratilo im se raspoloženje. Štaviše iz sata u sat bili su bolje volje. Amir Gracanin sa Tilburg univerziteta u Holandiji kazao je da je moguće da plakanje oslobađa hemikaliju zvanu oksitocin. I opet druga mogućnost je da su se ljudi, tužni nakon filma, pokušavali što prije oraspoložiti. 

Na kraju, možda volonteri i nisu bili objektivno srećniji na kraju eksperimenta ali su mislili da jesu jer im se raspoloženje popravilo u kratkom roku. 

Ranija istraživanja pokazala su koliko smijeh pomaže, već gledanje komedije od pola sata odstranjuje stres i podstiče zdravlje srca. Čak i iščekivanje gledanja nečeg smiješnog podiže nivoe endorfina i podiže nivo hormona koji jačaju imunosistem za borbu protiv bolesti. 

Autor studije dr Li Berk sa Loma Linda univerziteta u Kaliforniji ističe da je izuzetno važno smijati se tokom dana. Kako krenemo u školu, svi nam kažu da život postaje ozbiljan i da ne smijemo biti luckasti. A vrlo je realno da i smijeh i plač oslobađaju od stresa.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.