Dok većina uživa u šetnjama po blagom septembarskom suncu, osobe osjetljive na polen ambrozije, koje nisu na vrijeme preduzele mjere imunizacije, moraće da se strpe još nekoliko nedjelja dok traje sezona cvjetanja, ali i da izbjegavaju najprometnije ulice! Jer najnovija istraživanja naučnika Helmholc centra u Minhenu, pokazuju da polen ambrozije postaje sve agresivniji zbog povećanog zagađenja vazduha izazvanog azot diokisdom koji u atmosferu dospijeva iz izduvnih gasova automobila. Nakon izlaganja ambrozije različitim koncetracijama azot dioksida, njemački naučnici su otkrili da ovaj zagađivač izaziva stres kod biljaka, mijenjajući sastav proteina njihovog polena. Tako alergijsko dejstvo ove korovske biljke postaje jače, a povećava se i sposobnost vezivanja polena za antitijela koja podstiču alergijske reakcije.
Polen ambrozije je izuzetno sitan i lagan, a jedna biljka u toku 24 sata, u vrijeme intenzivne polinacije može da proizvede do 2,5 milijarde zrna. Zanimljivo je da alergijske reakcije može da izazove i minimalna količina od samo osam zrna po kubnom metru vazduha. Za razliku od polena drugih biljaka koje obično sadrže jednu, dvije ili tri komponente koje izazivaju alergiju, ambrozija ih ima devet, što je čini još opasnijom. Zbog toga su česte unakrsne reakcije sa nekim polenima trava, pa nije rijetkost da alergični na "nektar bogova" osjećaju tegobe i kada cvjetaju bokvica ili "popino prase. Broj onih koji muku muče sa kijavicom, curenjem nosa, peckanjem, suzenjem i svrabom očiju i drugim uobičajenim simptomima neprestano raste. Cvijetna sezona ambrozije, ili "nektara bogova" kako je neki nazivaju, trenutno je u punom jeku, a dovoljan je samo blagi povjetarac da raznese njen polen. Zato ovu opasnu korovsku biljku treba čupati iz korijena prije cvjetanja, dok se kasnije preporučuje košenje i spaljivanje.
Poželjne namirnice
Pojedine namirnice takođe mogu da pojačaju ili smanje alergijske reakcije, a stručnjaci sa američke Visoke škole za astmu i imunologiju tvrde da konzumiranje crnog grožđa, jabuka, toplih jela i napitaka, riba i pirinča može da ublaži alergijske reakcije.
Crno grožđe
Zahvaljujući resveratrolu, moćnom antioksidansu koji se nalazi u opni crnog grožđa, ima jako protivupalno dejstvo, pa samim tim ublažava simptome alergije. Inače, hrana bogata antioksidansima može da pomogne u ublažavanju svih vrsta upala izazvanih alergenima.
Jabuka
Iako jedna jabuka dnevno sigurno nije dovoljna protiv alergije, njeni sastojci mogu da budu od velike pomoći. Vitamin C je veoma koristan u prevenciji kijavice, kao i kvercetin, antiksidans prisutan u kori, koji poboljšava funkcionisanje respiratornih organa. Jednako kao i jabuka, u borbi protiv alergija mogu da pomognu i druge namirnice bogate vitaminom C, naročito agrumi, crvene paprike, jagode i paradajz.
Topla jela i pića
U slučaju alergijske kijavice i zapušenog nosa, topli napici pomažu tako što smanjuju lučenje sluzi i opstrukciju respiratornih puteva. Osim toga, čajevi i supice odlično hidriraju tijelo i podstiču eliminaciju toksina.
Ribe
Brojne studije su pokazale da omega 3 masne kisjeline, kojih najviše ima u ribama, naročito u lososu, kao i u orasima, bademima i maslinovom ulju, zahvaljujući jakom antiinflamatornom dejstvu smanjuju rizik od razvoja alergija i ublažavaju simptome.
Pirinač
Sve žitarice koje ne sadrže gluten, poput pirinča, kukuruza i ovsa, poželjne su u ishrani osoba osjetljivih na polenske alergije.
Osobama osjetljivim na polen ne preporučuju se: celer, krastavci i tikvice, mlijeko i mliječni proizvodi, ljuta hrana i alkohol.
Prevencija i liječenje
Za sprječavanje i ublažavanje alergije na ambroziju najvažnije je da oboljeli preventivnu terapiju počnu da uzimaju već krajem jula i da je ne prekidaju do kraja septembra. Ukoliko je pacijent alergičan samo na ambroziju odlični rezultati prevencije i liječenja postižu se imunoterapijom. Riječ je o primjeni malih doza alergena na koje je oboljeli alergičan, koje se postepeno povećavaju da bi se stvorila "tolerancija" imunološkog sistema na taj alergen. Imunoterapija može da se daje kao injekcija standardizovanog alergena koje se u posebnim zdravstvenim ustanovama ubrizgavaju pod kožu ili uzimanjem kapi standardizovanog alergena ambrozije koji se pacijentu stavljaju pod jezik. Terapija kapima je komfornija i ne nosi rizik od neželjenih sistemskih alergijskih reakcija. Zasada, imunoterpaija je jedini način liječenja kojim se mijenja prirodan tok alergijske bolesti i koji može mnogo da smanji potrebu za lijekovima. Imounoterapija počinje tek kada se završi sezona cvjetanja, krajem jeseni ili početkom zime, i pod kontrolom ljekara primjenjuje se neprekidno tri do pet godina. Poslije završene imunoterapije uspostavljena "tolerancija" na alergen održava se nekada i godinama, a oboljeli ne moraju da uzimaju lijekove ni da koriste sprejeve.
PRAKTIČNI SAVJETI
*Izbjegavajte boravak u prirodi u vrijeme njenog cvjetanja, zatvarajte prozore, izlazite napolje rano izutra kada je koncentracija polena u vazduhu najmanja, kada ne duva vjetar ili poslije kiše. Po povratku u kuću, obavezno se istuširajte, iščetkajte kosu, operite ili provjetrite odjeću.
*Redovno brišite prašinu i usisavajte podove, koristite jonizator za prečišćavanje vazduha. Stan provjetravajte kada nema vjetra, jer se vjetrom polen širi i do 10 kilometara od mjesta cvjetanja. Uklonite cvijeće iz stana.
*Kad izlazite nosite sunčane naočare priljubljene uz lice kako bi oči bile što bolje zaštićene. Nozdrve namažite vazelinom. Često umivajte lice ili ga brišite vlažnim sunđerom, kako bi se detaljno uklonio polen sa kože i područja oko očiju.
*Ako osjećate svrab ili peckanje u očima, preporučuje se ispiranje sa pola litre prokuvane i ohlađene vode, u koju ste dodali prstohvat soli ili dvije kašičice destilovanog hamamelisa. Isti rastvor možete da koristite i za ispiranje nosa. Iritirane i upaljene nozdrve nježno potapkajte pamučnom maramicom natopljenom u ohlađeni čaj od kamilice.
DOMAĆI RECEPTI
* Zapušenost disajnih puteva može da se smanji dodavanjem bijelog luka u hranu ili uzimanjem tableta na bazi bijelog luka.
* Za smirivanje intenzivnog curenja sekreta iz nosa preporučuje se tri puta dnevno uzimanje šolje čaja od koprive, zovinog cvijeta, đumbira, cimeta ili karanfilića.
* Korisno je inhaliranje parom iz pola litra ključale vode u koju je sipana kašika sušene kamilice ili hajdučke trave.
* Kod polenske kijavice takođe je dobro uzimati dnevno dvije-tri šolje čaja od vidove trave, matičnjaka, ehinacee ili kamilice.
Komentari