Plač nastao prije jezika, tvrde naučnici
Najčešće ipak plačemo samo kad smo tužni

Zašto plačemo?

Plač nastao prije jezika, tvrde naučnici

Kada nas preplave emocije, ponekad ih izražavamo i suzama, a jedan naučnik tvrdi da je plač nastao prije jezika.

Profesor neurologije Majkl Trimbl smatra kako je u našoj evoluciji postojao trenutak u kom su suze imale oblik komunikacije prije nego što smo počeli da koristimo jezik i govor.

U svojoj knjizi "Why Humnas Like to Cry" Trimbl pokušava da objasni zašto je naša vrsta jedina koja plače zbog bola, za razliku od životinja koje plaču zbog biološkog razloga, odnosno da očna jabučica bude zaštićena od infekcija.

Čovek može da plače od sreće ili ljutnje, kao i zbog mnogih drugih emocija, a Trimbl zaključuje da najčešće ipak plačemo kada smo tužni. Ova jedinstvena prirodna komunikacija navela ga je da istraži taj fenomen.

"Plač koji podstiče emocije i plač kao odgovor na neko drugo iskustvo svojstven je samo ljudima. Prvo je povezano s gubitkom i žaljenjem, a umetničke forme koje su povezane sa suzama su muzika, poezija i književnost. Tek mali broj ljudi plače kada gleda slike, skulpture ili zgrade", objašnjava Trimbl za Opposing Wiews.

Trimbl se nada da će njegov rad i muškarce osloboditi osjećanja neprijatnosti kada ih neko vidi da plaču. Suze su prirodan odgovor, ne samo na patnju, već i na saosjećanje s drugima.

 

 

(Izvor:smedia.rs)