Na konferenciji za novinare, povodom projekta "Implementacija Registra boravka do 90 dana", u MUP-u je danas detaljno predstavljena aplikacija "RB 90", koja se primjenjuje od 1. aprila ove godine i preko koje se vrši elektronska prijava i odjava boravka stranaca, prenosi Anadolija.
Načelnik Odsjeka za strance, vize i suzbijanje nezakonitih migracija Dragan Stevanović istakao je da stranac ima obavezu podnošenja prijave boravka policiji u roku od 24 časa od dolaska u mjesto boravka.
"I to ako boravi u Crnoj Gori do 90 dana na osnovu vize za kratki boravak, ili bez vize. Takođe, ima obavezu prijave boravka ako mu je izdata viza na duži boravak, i ako mu je odobren stalni ili privremeni boravak, a namjerava da u drugom mjestu u Crnoj Gori privremeno boravi duže od osam dana", istakao je Stevanović.
Novi zakon o strancima predvidio je i da osim što stranac sam može prijaviti boravak policiji, to može uraditi i davalac smještaja kod koga boravi strano lice, ako je u pitanju boravak u Crnoj Gori u turističke svrhe, kao i lokalna turistička organizacija. Takođe, u slučaju da stranac zatraži medicinsko liječenje u zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori, zdravstvena ustanova je dužna da prijavi boravak stranca policiji.
Aplikacija "RB 90", primjenjuje se od 1. aprila 2015. godine i preko nje se vrši elektronska prijava i odjava boravka stranaca. Sva lica koja se unose u aplikaciju "RB 90" provjeravaju se kroz nacionalne i INTERPOL-ove baze podataka čime se, osim povećanja bezbjednosti, sprečavaju nezakonite migracije i pospješuje naplata boravišne takse i PDV-a.
Iz MUP-a je saopšteno da ju u 2014. godini nešto više od 500 hiljada stranaca prijavilo boravak. Stranci koji borave u Crnoj Gori, a koji ne prijave boravak policiji, kazniće se novčanom kaznom od 60 do 600 eura. Takođe, pravna lica u Crnoj Gori, koja su dužna da prijave boravak stranca, u slučaju kršenja ove zakonske odredbe, biće kažnjena od 500 do 3 hiljade eura.
Komentari