Ovo su zvanično najskuplji gradovi na svijetu
Cirih

UBS

Ovo su zvanično najskuplji gradovi na svijetu

Švajcarski gradovi Cirih i Ženeva dospjeli su na sam vrh liste najskupljih gradova na svijetu, ispred Njujorka, prema analizi švajcarske finansijske grupacije UBS.

Rezultati istraživanja su pokazali da je jednoj ciriškoj porodici od tri člana potrebno preko 3,6 hiljada USD mjesečno za život, bazirajući se na potrošačkoj korpi od 122 proizvoda i usluge, u koju ne ulaze troškovi iznajmljivanja stana, prenosi Bloomberg.

Po toj računici, Ženeva je izbila na drugo mjesto, sa potrebnih 3,5 hiljada USD mjesečno, a Njujork je na trećoj poziciji sa 3,34 hiljade USD mjesečno, prenosi Capital.ba.



Švajcarska centralna banka je 15. januara iznenadila investitore kada je ukinula donju granicu deviznog kursa od 1,2 franka (CHF) za jedan EUR, što je izazvalo rekordan rast franka prema euru. 

To je, kako navodi UBS, pomoglo Cirihu i Ženevi da preteknu Oslo, koji je u posljednjem istraživanju te švajcarska grupacije iz 2012. godine rangiran kao najskuplji grad na svijetu.

„Odluka švajcarske centralne banke da ukine ograničenje kursa franka prema euru je umnogome povećala cijene. Švajcarska bi vjerovatno bila ispod Njujorka u smislu cijena, da nije došlo do ovoga“, rekao je ekonomista UBS-a, Daniel Kalt.

Kada se uključe troškovi iznajmljivanja stana, američki gradovi automatski izbijaju na prvo mjesto, budući da cijena dvosobnog nenamještenog stana iznosi u prosjeku 4,32 hiljade USD mjesečno u poređenju sa 2,39 hiljada USD u Cirihu.

Sa druge strane, najmanje skup grad na svijetu je Kijev, gdje je za život jedne porodice mjesečno potrebno 1,27 hiljada USD, a cijena iznajmljivanja stana je oko 540 USD.

Kolektiv.me

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.