Da li je kuvanje u mikrotalasnoj pećnici opasno po život?
Foto: Foter/jmv

Saznajte

Da li je kuvanje u mikrotalasnoj pećnici opasno po život?

Mikrotalasna pećnica je veoma korisna sprava, ali već dugo se priča o tome da je kuvanje u njoj veoma opasno po zdravlje i da, čak, izaziva rak. Ipak, stručnjaci sada navode da hrana iz mikrotalasne nije tako nezdrava kao što se mislilo.

Postoje i dobre strane kuvanja pomoću mikrotalasa. Jedna od njih je ta što se gubi manje korisnih sastojaka.

– U suštini, pripremanje hrane u mikrotalasnoj pećnici rezultira gubljenjem manje korisnih nutrijenata nego kad je u pitanju kuvanje ili prženje hrane – kaže za “Huffington Post” dr Gui Krozbi, nutricionista sa Harvarda.

– Mikrotalasna koristi zagrijevanje suvom metodom, tako da nutrijenti poput vitamina B ili C ne izlaze iz hrane. Budući da je pripremanje hrane u mikrotalasnoj pećnici traje jako kratko, nutrijenti su izloženi toploti mnogo kraće nego prilikom kuvanja ili prženja – pojasnio je Krozbi.

I dok se neki nutrijenti gube na toploti, neki postaju još “moćniji”. To se odnosi na, na primjer, antioksidans likopen koji se nalazi u krompiru ili paradajzu ili beta karoten u šargarepi.

Kuvanje i prženje može da ošteti hemijsku strukturu hrane.

– Svi procesi kojima se priprema hrana (mikrotalasna rerna, kuvanje, pečenje, prženje) smanjuju nivo vitamina. Koliko će vitamina hrana izgubiti zavisi od vremena i temperature – objašnjava dr Don Šafner, profesor sa Rutgers univerziteta u Nju Džersiju.

Ali, koja metoda pripremanja hrane je najbolja, ukoliko želite da zadržite što više korisnih nutrijenata u namirnicama? Sudeći prema Krozbiju, kuvanje na pari je najbolje, pogotovo ukoliko se radi o povrću.

Telegraf.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.