Na "sudbonosnim" izborima za Kataloniju učestvovaće ukupno 11 političkih subjekata. Katalonija ima oko 7,5 miliona stanovnika, te još 196 hiljada koji živi izvan pokrajine, a koji će glasove na sjutrašnjim izborima moći da daju u španskim konzulatima, prenosi Anadolija.
Iako se održavaju kao pokrajinski, izbori na kojima će Katalonci birati novu pokrajinsku vladu, mogli bi prerasti i u nešto više od toga ukoliko separatističke stranke dobiju apsolutnu većinu u pokrajinskom parlamentu i ostvare svoje ranije obećanje da će proglasiti nezavisnost od Španije u roku od 18 mjeseci od potvrđivanja rezultata izbora.
Predizborne ankete govore u prilog činjenici da bi katalonski izbori mogli značiti kraj Španije u obliku u kojem ta zemlja postoji više od 500 godina.
Prema anketama sprovedenim u junu ove godine 42,9 posto Katalonaca je za nezavisnost te pokrajine, 50 posto ih je protiv, dok je 7,1 posto stanovništva uzdržano. Ipak, pretpostavlja se da bi dvije separatističke stranke na nedjeljnim izborima mogle osvojiti oko 50 posto glasova ukoliko bi ujedinile snage, što znači da bi mogle dobiti dovoljno mjesta u parlamentu.
Pokretanje incijative za nezavisnost Katalonije dovelo je do razilaženja Convergencije Artura Masa i stranke Unio, koje su zajednički nastupale posljednjih 37 godina pod imenom CIU.
Artur Mas iz vodeće katalonske stranke Konvergencija i unija (CDC) nakon toga je postigao sporazum sa ljevičarskim ERC-om, inače strankom koja je od od ranije veliki rival CDC-a, ali sa kojom se slaže jedino u odlučnom zahtjevu za nezavisnost. U novi savez ušla je i separatistička stranka "Together for Yes" (Zajedno za "da").
Artur Mas, koji je i aktuelni predsjednik Katalonije, u sinoćnjem gostovanju na televiziji Katalonija, za metu je uzeo svjetske lidere kao i premijera Španije, Mariana Rahoja.
"Rezultate izbora neće odrediti ni tržišta, ni Barak Obama, ni Dejvid Kamerun, ni Angela Merkel, niti Mariano Rahoj. I pored poruka međunarodne zajednice, te procjena pojedinih ekonomskih stručnjaka, nezavisnost zavisi samo od naroda Katalonije", rekao je Mas.
Biračka mjesta na sjutrašnjim izborima u Kataloniji biće otvorena u devet, a zatvorena u 20 sati.
Katalonija je ekonomski najrazvijenija španska pokrajina, a prema prognozama pojedinih ekonomista, regija bi bila još razvijenija ukoliko bi se osamostalila. U izvještaju tink-tank organizacije iz Barselone, Centra za evropske politike, koji je predstavljen Evropskom parlamentu navodi se da bi ekonomija rasla i brže, nezaposlenost bila niža, a plate više 15 godina nakon osamostaljenja Katalonije.
U zajedničkoj izjavi krajem prošle sedmice, Udruženje španskih bankara upozorilo je da bi proglašenje nezavisnosti kreiralo pravnu nesigurnost i vodilo ka tome da bi banke morale ponovo da razmotre prisustvo u regiji.
Kad je riječ o međunarodnoj zajednici, dosad su američki predsjednik Barak Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel javno podržali jedinstvenu Španiju, dok je Škotska nacionalna partija podržala referendum.
U sportu, nezavisnost Katalonije značila bi kraj rivalstva između Barselone i Real Madrida u španskoj fudbalskoj ligi. Sportski savjet saopštio je da Barseloni, aktuelnom prvaku Španije i evropskom šampionu, ne bi bilo dozvoljeno da igra u La ligi ukoliko se Katalonija otcijepi od Španije, dok je sam klub saopštio kako ne želi da učestvuje u toj debati.
Komentari