Nije ništa neobično da se ponekad osjećate tužno. No, često nam do takvog stanja dolazi i zbog potpuno banalnih i zapravo nevažnih sitnica.
Gaj Vinč, psiholog i autor knjige “Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure and Other Everyday Hurts” tvrdi kako do lošeg raspoloženja može doći kada zaboravimo nekome da čestitamo rođendan.
Jedna psihološka studija je pokazala da, dok nam je s jedne strane mali dio naše individualne sreće predodređen genetikom i svakodnevnim okolnostima, čak 40 odsto može biti kontrolisano našim mislima i postupcima.
To znači da, kad se osjećamo loše, sami sebi možemo biti najbolji prijatelji i možemo pomoći da na najbrži i najlakši način izbacimo negativne misli.
SLUŠAJTE VESELU MUZIKU
Studija koja je 2013. godine sprovedena na univerzitetu u Misuriju, pokazala je da nam slušanje vesele muzike zaista može popraviti raspoloženje. Autor studije, Juna Ferguson, tvrdi kako pritom ne bi trebalo previše razmišljati i pitati se – “Jesam li sad napokon srećan?”, već bi trebalo da se prepustimo muzici i ona će učiniti svoje.
DOBRO SE NASMIJTE
Studija provedena na Stanfordu i objavljena u magazinu Prevention dokazala je da smijeh povećava količinu dopamina u mozgu, a upravo je on zaslužan za popravljanje raspoloženja. No, osim toga, stručnjaci tvrde kako smijeh u našem tijelu povećava i količinu kiseonika i smanjuje stres zbog čega se osjećamo pozitivnije i opuštenije.
PROŠETAJTE
Daniel Kripke, doktor medicine sa Univerziteta u Kaliforniji, tvrdi – studije su pokazale da pojedinci, koji se tokom dana više izlažu spoljašnjem svijetlu, imaju manje problema sa spavanjem i manje su depresivni, a takođe postoje i dokazi da nas svijetlo može učiniti produktivnijima.
OČISTITE NERED
Autorka knjige “The Highly Sensitive Person”, Elain Aron, tvrdi da nas “nered neprestano podsjeća na poslove koje bi trebalo da obavimo, ali ne obavljamo” i zbog njega se često možemo osjećati loše. Ona takođe tvrdi kako ne bi trebalo cio dan da provodimo u čišćenju nereda, već da samo najvažnije stvari dovedemo u red, jer nas već i privid reda može učiniti srećnijima i popraviti nam raspoloženje.
ZAGRLITE NEKOG
Tifani Fild, naučnica sa Univerziteta u Majamiju rekla je – kada stimulišete receptore za pritisak na vašoj koži, smanjuje se količina hormona stresa.
RAZMIŠLJAJTE O POZITIVNIM DOGAĐAJIMA
U članku za “Psychology Today”, doktorka Suzan Biali, preporučuje da bi trebalo da se prisjetimo pozitivnih događaja iz našeg života ili tri stvari koje nam trenutno idu u pozitivnom smjeru.
DAJTE SEBI ODUŠKA
– U mnogim situacijama je bolje da iz sebe izbacimo negativne emocije i to nam pomaže da stvorimo potrebnu ravnotežu – tvrdi psiholog Leon F. Seltzer, koji smatra da je ponekad zaista korisno o svojim problemima da se požalimo nekoj bliskoj osobi.
Kolektiv.me
Komentari