Naime, potrebno je ispuniti niz uslova, ali i potrošiti određenu svotu novca, kako bi se zaposlili u nekoj od njemačkih firmi, piše B92.
1. Za zaposlenje u Njemačkoj potrebno je da građani nađu poslodavca, zatim da im poslodavac obezbijedi radnu dozvolu, te nakon toga da dobiju boravišnu dozvolu (radnu vizu)
2. Neophodno da prije nego što pokušate da se domognete posla provjerite i da li se vaše zanimanje nalazi na listi deficitarnih zanimanja u Njemačkoj, a ako je to slučaj, slijedi vam prikupljanje dokumentacije
3. Vrsta dokumentacije može da varira od poslodavca do poslodavca, ali za radnu dozvolu će svakako trebati kopija putne isprave, prevod diplome, dokaz o radnom stažu, dokaz o poznavanju jezika
4. Primamljiv posao, naravno, nije lako dobiti, a prije nego što počnete da zarađujete, neizostavni su i troškovi. Oni se odnose na prevod dokumenata na njemački jezik, odnosno usluge sudskog tumača. U pravilu se uvijek dostavljaju ovjerene kopije, pa i to iziskuje određene troškove.
5. Troškovi vađenja radne dozvole su u potpunosti na poslodavcu.
6. Jedan od troškova je i sama potraga za poslodavcem ukoliko se radnik odluči da ode u Njemačku i tamo traži posao.
7. Poslodavca možete pronaći i na veb-portalima, kao što je portal Savezne agencije za rad Njemačke (www.arbeitsagentur.de).
U Njemačkom zavodu za zapošljavanje (BA), u septembru, oglašeno je 600.000 radnih mjesta, čak 81.000 više nego u isto vrijeme prošle godine.
Komentari